Bilim ve Teknoloji
Giriş Tarihi : 21-12-2019 18:36   Güncelleme : 27-12-2019 00:33

Tehdit büyüyor: 'Yapay zekâ fabrikalarda işçisiz üretim yapıyor'

Trendler Zirvesi’nde konuşan Strateji ve İnovasyon Danışmanı Mustafa İçil, "Yapay zekânın gelişmesi işsizlik doğuracak. Hatta şu anda mavi yakalılar için böyle bir durum sözkonusu. Zira, fabrikalarda artık işçi olmadan üretim yapılıyor" dedi.

Tehdit büyüyor: 'Yapay zekâ fabrikalarda işçisiz üretim yapıyor'

İstanbul Teknik Üniversitesi Yatırım Kulübü tarafından düzenlenen Trendler Zirvesi, ‘Geleceğe Adaptasyon’ konu başlığı ile gerçekleşti.

Sputnik’in medya sponsoru olduğu etkinlik, İstanbul Ayazağa’da Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde katılımcılarıyla buluştu.

"YAPAY ZEKÂNIN YENİ İŞKOLLARI YARATACAĞINA İNANMIYORUM"

Zirvede konuşma yapan Strateji ve İnovasyon Danışmanı Mustafa İçil, yapay zekânın gelecekte geliştirilen teknolojilerle işsizliği tetikleyeceğini belirterek, "Bugün kullanılan yapay zekâ zayıf. Bunun güçlenmesi için 30 yıl gibi bir süre öngörüyorlar. Bir gün bu yazılımların geliştiğini elbet göreceğiz. Bizim yapay zekânın gelişmesinden değil, yapay zekânın getirilerinden korkmamız gerekiyor. Bunlardan bir tanesi ekonomik getiriler. Ben 'yapay zekâ işsizlik getirecek ama yeni işkolları da doğuracak' görüşüne katılmıyorum. Ürkütmek istemem ama yapay zekâ kesinlikle işsizlik doğuracak. Gerçek şu ki, şu anda mavi yakalılar için bu durum oluştu bile. Fabrikalar, karanlık fabrikalar. İçinde işçi olmadan üretim yapıyorlar. Şu anda beyaz yakalılar için bu risk yok. Ama ileride bu işler için de böyle bir durum oluşacak" dedi.

"BİR DİĞER SORUN, YAPAY ZEKÂNIN GÜVENLİKLE İLİŞKİSİ"

İçil, "Korkmamız gereken bir diğer konu da güvenlik. Yapay zekâ güvenliği sağlamak için kullanıldığı gibi, bunu kırmak için de kullanılıyor. Yapay zekânın iyi amaçlarda kullanılması için tedbirler alınması gerekiyor" diye konuştu.

"MİLİSANİYELER İÇİNDE BİLİNÇLİ KARARLAR VERECEK"

"Diğer bir konu ise, etik konusu" diyen İçil, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlerleyen zamanlarda yapay zekânın karar verebilecek duruma gelmesiyle bazı kanunların, kararnamelerin yeniden oluşturulması gerekecek. Zira, insan, gün içinde refleks ile kararlar verirken, yapay zekâ milisaniyeler içerisinde bilinçli olarak karar verecek."