Gündem
Giriş Tarihi : 23-12-2021 00:51   Güncelleme : 26-12-2021 03:54

TBMM'de 'emekli maaşları asgari ücretle eşitlensin' teklifine ret

En düşük emekli maaşının net asgari ücret tutarında olması istemiyle hazırlanan kanun teklifi, Meclis Genel Kurulu'nda AK Parti milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

TBMM'de 'emekli maaşları asgari ücretle eşitlensin' teklifine ret

2022 yılı asgari ücretinin net 4250 TL olarak açıklanmasının ardından, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in emekli maaşlarına ilişkin hazırladığı kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda oylandı.

Gürer, oylanmadan önce Genel Kurul'a hitaben yaptığı konuşmada, ülkenin ekonomik durumunu "buhran" olarak niteledi.

"Emeklilerin büyük bölümü 1500 lira civarında maaş alıyor"

Krizden tüm kesimlerin olumsuz etkilediğini belirten Gürer, bugün hâlâ emeklilerin büyük bölümünün 1500 lira civarında maaş aldığını, çok sayıda emeklinin yoksulluk sınırında olduğunu, açlık sınırı altında emekli maaşı alanların sayısının da her dönem arttığını söyledi.

"Mutlak surette bir düzenlemeye ihtiyaç var"

Emeklilerin sıkıntılarının yıllar itibariyle sürekli artığına işaret eden Gürer, şöyle devam etti:

Emekli ısınma, kira, aydınlanma giderlerini dahi karşılayamayacak duruma düştü. Bugün 5 kişilik bir aile üç öğün yarım simit tüketse, bir de çay içse yanında, ne yazık ki emeklinin maaşı buna yetmiyor. İçinde bulunduğumuz süreçte emeklilerin yaşadığı mağduriyetin ortadan kaldırılması için mutlak surette bir düzenlemeye ihtiyaç var.

AK Partili vekiller teklifi reddetti

Daha sonra CHP Milletvekili Gürer'in hazırladığı kanun teklifi, Genel Kurul'a getirilerek milletvekillerinin oylarına sunuldu.

Teklif, AK Parti milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.