Gündem
Giriş Tarihi : 06-12-2021 02:03   Güncelleme : 12-12-2021 03:55

TBB'nin yeni başkanı Erinç Sağkan kimdir?

348 delegeden 182'sinin oyunu alarak Türkiye Barolar Birliği'nin yeni başkanı olan Erinç Sağkan kimdir? İşte yaşamöyküsü...

TBB'nin yeni başkanı Erinç Sağkan kimdir?

Erinç Sağkan, 24 Nisan 1978 yılında dünyaya geldi. Aslen Gümüşhane ilinin Şiran ilçesinden olan Sağkan, ilk ve ortaöğreniminden sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Ankara Barosu'nun çeşitli kurul ve merkezlerinde çalıştıktan sonra; 2010-2012 yılları arasında Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyeliği, 2014-2016 yılları arasında Ankara Barosu Genel Sekreterliği, 2016 yılından itibaren de Ankara Barosu Başkan Yardımcılığı yaptı.

Ankara Barosu Başkanı olmuştu

Daha sonra Ankara Baro başkanlığına aday olan Erinç Sağkan, rakiplerine oranla en yüksek oyu alarak başkan seçildi.

Seçimlere, Demokratik Sol Avukatlar grubu adayı olarak giren Sağkan, 7227 oy ile baronun yeni başkanı seçilmişti. Rakipleri ise, Baroda Birlik ve Milliyetçi Avukatlar grubu adayı Gençer Özdemir 2283 oy, Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar grubu adayı Murat Kemal Gürbüz de 1256 oy almıştı.

"Savunmayı yeniden vazgeçilmezliğine ve saygınlığına hep birlikte kavuşturacağız"

Sağkan, Türkiye Barolar Birliği genel kurulunda adaylık açıklamasında şunları söylemişti:

Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu'nda Birlik başkanlığına adaylığımı, tüm kamuoyuna büyük bir heyecan ve saygı ile bildiririm. Savunmanın ağır ve organize bir saldırı altında yargı üçlemesinden soyutlanmaya ve parçalanmaya çalışıldığı bu dönemde; tüm baroların katkı ve katılımı ile savunmayı yeniden vazgeçilmezliğine ve saygınlığına hep birlikte kavuşturacağız.