Dünya
Giriş Tarihi : 25-08-2021 01:25   Güncelleme : 30-08-2021 02:19

Taliban müzik okulunu bastı, enstrümanları parçaladı

Afganistan Müzik Enstitüsü'ne saldırı gerçekleştiren Taliban, okulun tüm enstrümanlarını parçalayarak kapısına kilit vurdu.

Taliban müzik okulunu bastı, enstrümanları parçaladı

Afganistan Müzik Enstitüsü'nün kurucusu ve direktörü Ahmet Sarmast, NPR'a yaptığı açıklamada, Taliban militanlarının son zamanlarda okula ait araçları çalmaya çalıştığını ve enstrümanları parçaladığını aktardı.

1990 yıllarda Taliban döneminde evde müzik yapmak, satmak ve hatta dinlemek bile yasaktı.

"Öğrenciler, öğretmenler ve öğretim üyeleri endişeli"

Sarmast, yaşananları şu sözlerle anlattı:

Kabil'deki Afganistan Ulusal Müzik Enstitüsü'nün kapıları kapandı. Müzik okulunun genç öğrencileri, öğretmenleri ve öğretim üyeleri evde kalıyor. Korkmak ve endişe etmek için nedenleri var.

Enstitünün kurucusu olan Sarmast, şimdi Afganistan Müzik Enstitüsü'nün geleceğinin belirsiz olduğunu, Taliban'ın şehri ele geçirmesinin yol açtığı kargaşa ile durumun öngörülemez hale geldiğini ifade ederek, "Bugünlerde Kabil'de işler çok hızlı değişiyor" dedi.

Enstrümanlarını korkudan evlerine götüremediler

Ailesini ziyaret ettiği Avustralya'dan NPR'a konuşan Sarmast, okulun öğretim üyeleriyle sürekli temas halinde olduğunu söyledi.

Sarmast, bazı öğrencilerin, Taliban'ın kapı kapı dolaşması durumunda sıkıntı çıkaracağı korkusuyla enstrümanlarını eve götürmediğini de ifade etti.

"Bir daha çalmayacaklar"

Gazeteci Anees Ur Rehman da parçalanan enstrümanların görüntüsünü şu notla paylaştı:

  • Bugün kalbim kırık. Afganistan Ulusal Müzik Enstitüsü'ndeki enstrümanlar yok edildi. Orkestrada bulunan müzisyenler evlerine gitti. Bir daha çalmayacaklar. Son...

Sadece kadınlardan oluşan bir orkestra da var

Kabil'de 2010 yılında açılan okulda kız ve erkek çocukları birlikte eğitim görüyordu. Okulda verilen eğitim hem Afganistan'ın yöresel müzik kültürünü, hem de Batı kültürü öğelerini taşıyordu.

Ayrıca, okulda sadece kadınların bulunduğu bir orkestra da bulunuyor.

2014'te konser alanına intihar saldırısı yapılmıştı

Müzisyenlerin tamamını kız çocuklarının oluşturduğu Zohra orkestrası, New York'taki Carnegie Hall'dan Davos Ekonomik Forumu'na dek dünyanın birçok farklı yerinde performans sergilemişti.

Hem okul hem de müzisyenler, yıllar içinde birçok tehdidi maruz kaldı, kaçırıldılar, öldürüldüler.

2014 yılında konsere düzenlenen intihar saldırısında 2 kişi hayatını kaybetmişti.