Dünya
Giriş Tarihi : 16-08-2021 02:18   Güncelleme : 20-08-2021 02:02

Taliban başkenti ele geçirdi, Afganistan Cumhurbaşkanı ülkeyi terk etti

ABD ve NATO'nun Afganistan'dan çekilmesinin ardından Taliban başkent Kabil’i ele geçirirken, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi terk etti. Öte yandan, kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Taliban başkenti ele geçirdi, Afganistan Cumhurbaşkanı ülkeyi terk etti

ABD ve NATO'nun Afganistan'dan çekilmesiyle birlikte Taliban’ın ülkedeki ilerleyişi devam ediyor.

Ülkedeki tüm sınır kapılarını ele geçiren Taliban, başkent Kabil'i de ele geçirdi.

Taliban komutanları Kabil'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kontrolü ele aldıklarını ederken, Kabil'de de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil'in yoğun nüfusu nedeniyle çatışmalara girmeyeceklerini, başkent merkezini müzakereler yoluyla almak istediklerini ve Taliban mensuplarına kent merkezinin giriş noktalarında beklemeleri emri verdiklerini açıkladı.

Müzakereler başlamadan ülkeyi terk etti

Afganistan'da Taliban'ın başkente girmesinin ardından yönetimin devri için müzakerelere başlanıyor. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani de, müzakereler başlamadan ülkeyi terk etti.

Bu arada ABD personelinin ülkeden tahliyesi de sürüyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Taliban'ı ABD personeline müdahale etmesi durumunda hızlı ve kararlı bir yanıt konusunda uyardık" açıklamasında bulundu.

Türk vatandaşlarına acil çağrı

Türkiye de Afganistan'dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'ne bilgi vermesini istedi.

Rusya'dan gelen son açıklamaya göre ise, Afganistan'da geçiş hükümetiyle işbirliği yapmaya hazır olduklarını, ama henüz Taliban'ı tanımanın sözkonusu olmadığı bildirildi.