Gündem
Giriş Tarihi : 23-10-2021 02:50   Güncelleme : 27-10-2021 02:07

Suruç saldırısı davasından karar çıktı, dosya kapatıldı

IŞİD'in 20 Temmuz 2015'teki canlı bomba eylemiyle 33 kişinin hayatını kaybettiği Suruç saldırısıyla ilgili açılan davadan karar çıktı.

Suruç saldırısı davasından karar çıktı, dosya kapatıldı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde IŞİD'in gerçekleştirdiği canlı bomba eylemiyle ilgili açılan davanın karar duruşması görüldü.

Adıyaman Barosu'nun davaya müdahil olma talebi reddedildi

33 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili açılan davanın 21. duruşması Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi Urfa T Tipi Cezaevi Kampüsü’ndeki Salonu’nda görüldü.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Adıyaman Barosu'nun davaya müdahil olma talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Duruşmada, iddia makamı, daha önce verdiği mütalaayı yineledi. Bir önceki duruşmada avukatların savunma yaptıkları belirtilerek, tanık vekillerinin savunma yapmamasına karar verildi.

Bunun üzerine avukatlar verilen karara tepki gösterdi ve avukatlar ile aileler olarak ayrı ayrı savunma yapmak istedi.

Aileler ve saldırıda yaralananlar salondan çıkarılmak istendi

Mahkeme heyeti avukatların mütalaaya karşı savunma yapma talebini bir önceki duruşmada reddi hakim talebinde bulundukları gerekçesiyle oybirliğiyle reddetti.

Karara avukat ve aileler tepki gösterirken, aileler ve saldırıda yaralananlar jandarma tarafından salondan çıkarılmak istendi, ancak avukatlar ve milletvekillerinin araya girmesiyle karardan vazgeçildi.

Duruşmaya verilen kısa bir aranın ardından mahkeme heyeti, önceki kararından dönerek taraflara söz hakkı verileceğini açıkladı, katılanlar sırayla beyanda bulundu.

34 kez ağırlaştırılmış müebbet verildi, dosya kapandı

Ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti, İlhami Bali ve Deniz Büyükçelebi dosyalarının aramaları devam ettiği gerekçesiyle ayrılmasına, davanın tek tutuklu sanığı Yakup Şahin'e "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma, tasarlayarak ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürme" suçlarından 34 kez ağırlaştırılmış müebbet, eylemin teşebbüs noktasında kalmasından 1890 yıl, patlayıcı bulundurmaktan 10 yıl ve 40 bin TL para cezası vererek dava dosyasını kapattı.