Dünya
Giriş Tarihi : 04-02-2020 01:48   Güncelleme : 11-02-2020 22:20

Suriye, Türkiye'yi suçladı: İdlib anlaşması ihlal ediliyor

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Feysal Mikdad, Türkiye’nin İdlib’deki eylemlerinin Nur-Sultan ve Soçi anlaşmalarının kaba ihlali olduğunu öne sürdü.

Suriye, Türkiye'yi suçladı: İdlib anlaşması ihlal ediliyor

Suriye'de hükümete yakın al-Watan gazetesine konuşan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Feysal Mikdad, Türk askeri birliklerin İdlib’e gönderildiği haberleriyle ilgili, "Adana anlaşmasının tüm ihlallerini kınıyoruz. Türkiye bu anlaşmaya uymuyor. Bu anlaşma, Suriye topraklarına bu şekilde girmeye izin vermiyor" dedi.

"TÜRKİYE DUYURDUĞU AMAÇLARA AYKIRI DAVRANIYOR"

Uluslararası hukukun, hiçbir ülkeye başka ülkenin topraklarını işgal etme hakkını tanımadığını söyleyen Suriyeli diplomat, “Halkı yerinden etmek, Türk bayrağı asmak ve Türk okulları açmak gibi sömürgeci eylemlere de izin verilmiyor. Bunlar, Türkiye’nin duyurduğu amaçlara aykırı" ifadelerini kullandı.

"İDLİB'DEKİ SİLAHLI GRUPLAR ANKARA İLE KOORDİNASYON İÇİNDE"

Türkiye’nin “Suriye’yi işgal etme, sömürge haline getirme ve içişlerine karışma” niyetinin başta Astana ve Soçi olmak üzere Suriye’deki çatışmayı sonlandırmaya yönelik tüm anlaşmaların kaba ihlali olduğunu savunan Mikdad, İdlib’deki silahlı grupların Ankara ile koordinasyon içinde olduğunu iddia ederek Türkiye’nin, kendisini olumsuz şekilde etkileyecek eylemlerden vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA