Medya
Giriş Tarihi : 01-01-2021 23:11   Güncelleme : 04-01-2021 18:12

Sözcü'nün Ayasofya haberi olay oldu: Hakkında inceleme başlatıldı

Basın İlan Kurumu, Sözcü gazetesinin bugünkü sayısında yer alan Ayasofya Camii ile ilgili bir habere yönelik inceleme başlattı.

Sözcü'nün Ayasofya haberi olay oldu: Hakkında inceleme başlatıldı

Sözcü gazetesinde bugün yer alan Ayasofya Camii ile ilgili bir habere yönelik inceleme başlatan Basın İlan Kurumu, şu açıklamada bulundu:

"Ayasofya'nın cami hüviyetine döndürülmesi felaket olarak yorumlanmıştır"

Sözcü gazetesinin 1 Ocak 2021 tarihli '2020'nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı' manşetli haberinde, Ayasofya'nın cami hüviyetine geri döndürülmesi felaket olarak yorumlanmıştır. Bu haber toplumun farklı kesimlerinde ciddi tepkiye yol açmış, maşeri vicdanı yaralamıştır.

"Gerekli işlemler yapılacaktır"

Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının ilgili hükümlerine göre gazetenin bu haberi resen ele alınıp, gerekli işlemler yapılacaktır.

Erdoğan, Sözcü gazetesi için 'kimse para verip almasın' dedi 

Sözcü gazetesi, bugünkü manşetinde '2020'den geriye hatırlamak istemediğimiz bu olaylar kaldı' ifadelerini kullandı ve bunların arasına Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin açılışını da ekledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Ben Sözcü gazetesi okumuyorum. Kimse de para verip almasın" dedi.