Gündem
Giriş Tarihi : 03-11-2019 02:35   Güncelleme : 03-11-2019 02:45

Son 1 ayda 36 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun raporuna göre, ekim ayında 36 kadın cinayete kurban giderken, bunlardan 8'i eşleri, 6'sı ise birlikte olduğu erkekler tarafından öldürüldü.

Son 1 ayda 36 kadın öldürüldü

Her ay düzenli olarak kadın cinayetleri ile ilgili rakamları açıklayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ekim 2019 Raporu’nu paylaştı.

Raporda, geçtiğimiz ay 36 kadının öldürüldüğü belirtilirken, bu kadınlardan 8'inin evli oldukları erkek, 6'sının birlikte oldukları erkek, 4'ünün tanıdık veya akrabaları, 2'sinin babaları, 1'inin eskiden birlikte olduğu erkek ve 1'inin de kardeşi tarafından öldürüldüğü, 14 kadının ise kim tarafından öldürüldüğünün belirlenemediği bildirildi.

Kadınlardan 5'i ekonomik bahaneyle, 6'sı boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, telefona cevap vermemesi gibi gerekçelerle öldürüldü.

Raporda, öldürülen kadınların çalışma durumlarını tespit etmenin zorluğuna dikkat çekilerek, "Ulaşılabilen veriye göre kadınların 5’i bir işyerinde çalışıyor, 2’si çalışmıyor ve 29 kadının çalışma durumu bilinememektedir" denildi.

"6284 SAYILI YASA ETKİN OLARAK UYGULANSAYDI KADINLAR YAŞAYACAKTI"

Raporda, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un sonuçları ile ilgili değerlendirme de yapıldı.

Buna göre, Ekim ayında öldürülen kadınların 33’ünün koruma kararının olup olmadığının bilinmediği, 2 kadının ise herhangi bir uzaklaştırma veya koruma kararının bulunmadığı kaydedildi.

Raporda, "6284 etkin kullanılmadığı için Eskişehir'de yaşayan 45 yaşında 2 çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan, evine giderken 6 ay önce boşandığı ve hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı Yalçın Özalpay tarafından satırlı saldırıya uğradı. Ayşe Tuba yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor; ancak bu ay 6284 etkin uygulansaydı, kadınlar yaşıyor, çocuklar da annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların 5’inin çocuğu vardı" tespitine yer verildi.

"MAHKEMELER TARAFINDAN İNDİRİMLERİN SINIRLANDIĞI GÖZLENMEKTEDİR"

Kadın cinayetlerine karşı kadınların verdiği mücadeleye de değinilen raporda, "Kadınların verdikleri mücadeleler sonucu, son dönemlerdeki kadın cinayetleri davalarında, faillerin çeşitli bahaneler öne sürerek indirim almaya çalışmalarına rağmen; mahkemeler tarafından indirimlerin sınırlandığı gözlenmektedir. Kadın cinayeti davalarında hızlı ve adil yargılamanın yapılması, indirimlerin sınırlanması elbette ki olumlu bir gelişmedir. Ancak, kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve kadın cinayetlerinin durdurulması için İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Koruma Kanunu kapsamında tüm önleyici ve koruyucu tedbirlerin uygulanması kadınların hayata tutunabilmesi için büyük önem taşımaktadır" değerlendirmesinde bulunuldu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Pandemide 2'nci dalga olur mu? Türkiye ne kadar etkilenir?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum