Çevre
Giriş Tarihi : 14-08-2021 01:28   Güncelleme : 19-08-2021 02:34

Sinop ve Kastamonu'daki sel felaketinde can kaybı artıyor

Batı Karadeniz'deki sel felaketinde arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, Sinop ve Kastamonu'daki can kaybı 38'e yükseldi.

Sinop ve Kastamonu'daki sel felaketinde can kaybı artıyor

Türkiye, günlerdir yaşadığı yangın felaketinin ardından şimdi de sel felaketiyle mücadele ediyor.

Bartın'ın Ulus ilçesini, Kastamonu'nun Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ile Sinop'un Ayancık ilçesini arka arkaya sel vurdu.

Kastamonu'da 32, Sinop'ta 6 olmak üzere can kaybı 38'e ulaşırken, Bartın'da ise kayıp 1 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Sinop'ta 6, Kastamonu'da 32 can kaybı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sel bölgesine yönelik yaptığı bilgilendirmede, "Sinop’ta 6 can kaybımız var. Ayancık Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 56 hastanın 38'i Sinop Atatürk Devlet Hastanesi'ne nakledildi. 18 hasta, evlerine nakledildi. 27 ambülans, 16 UMKE, 1 Mobil komuta aracıyla toplam 149 sağlık personeli görev başında" ifadelerini kullandı.

Kastamonu'daki son duruma ilişkin de bilgilendirme yapan Koca, şu açıklamada bulundu:

Kastamonu’da 32 can kaybımız var. 228 kişi selden etkilendi. Hastanelerimizde 12 kişinin tedavisine devam ediliyor. 32 adet ambülans, 24 adet UMKE timi, 1 set çadır, 1 hastane donanımı ve 1 adet unimog ile toplam 215 sağlık personeli görev başında.

Binalar yıkıldı, ev ve işyerleri sular altında kaldı

Çarşamba günü öğle saatlerinde Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde Ezine Çayı taştı.

Sel, önünde ne varsa sürükledi. Binalar yıkıldı, ev ve işyerleri sular altında kaldı. Araçlar kibrit kutusu gibi sürüklendi.

Kastamonu ve Bartın’da 2'şer adet köprü yıkıldı, 3 ilde birçok köprü de hasar gördü.

Taşan Ezine Çayı, Bozkurt'ta önüne ne aldıysa Kastamonu'nun Abana sahilinde denize döktü.

Deniz de çamur dalgalarıyla selin getirdiklerini sahile geri gönderdi.

Bartın'da kaybolan 1 kişi halen bulanamadı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) Batı Karadeniz'deki sele ilişkin yapılan açıklamada, tüm kurumların, personel ve araç desteğiyle tahliye, arama-kurtarma ve müdahale çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, "Sel nedeniyle Kastamonu'da 32, Sinop'ta 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 12 vatandaşımızın tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir. Bartın'da kaybolan bir vatandaşımızı arama çalışmaları devam etmektedir" denildi.

1877 kişi tahliye edildi

Bartın'ın Ulus Akörensöküler köyünde kaybolan kişiyi arama çalışmalarının AFAD, itfaiye ve jandarma ekipleri ile UMKE personelince sürdürüldüğü vurgulanan açıklamada, Sinop'un Ayancık ve Kastamonu'nun Bozkurt ilçelerinde arama ve kurtarma ekiplerince çalışmalara devam edildiği bildirildi.

Açıklamada, Bartın'ın Ulus ilçesinde 341, Kastamonu'da 1025, Sinop'un Ayancık ilçesi ve mahallelerinde 511 afetzedenin tahliye edildiği belirtildi.