Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-01-2022 21:07   Güncelleme : 09-01-2022 02:19

Sigara ve alkole ÖTV zammı... 'Toplum sağlığını korumakla ilgisi yok'

Sigara ve alkol grubundan alınan Özel Tüketim Vergisi'nde yüzde 47 oranında artış oldu. Yaşanan artışa tepki gösteren vergi uzmanı Ozan Bingöl, "Bu durumun toplum sağlığını korumakla ilgisi kalmamıştır. Gelir odaklı bir vergileme yaklaşımı oluşmuş, hatta alkolden alınan ÖTV, bir vergi politikası aracı olmaktan çıkıp yaşam tarzına müdahaleye dönüşmüştür" dedi.

Sigara ve alkole ÖTV zammı... 'Toplum sağlığını korumakla ilgisi yok'

Sigara ve alkol grubundan alınan Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) artış oranı yüzde 47 olarak belirlendi.

Artış oranının fiyatlara yansıyıp yansımaması Cumhurbaşkanı kararıyla belli olacak. Aksi bir karar alınmadığı sürece sigarada asgari maktu vergi paket başına 9.77'den 14.39'a çıkacak.

Bloomberg HT'nin aktardığına göre, bu durumda bir paket sigara en az 22.85 TL'ye satılabilecek. Öte yandan ÖTV'deki artışa ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Temmuz-Aralık ayında sabit kalmıştı

Tütün ve alkol ürünlerinin enflasyon sepetindeki ağırlığı ise 4.88 seviyesinde bulunuyor. Bu oranın yüzde 4.57'sini tek başına sigara oluşturuyor.

Haziran ayında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla sigara ve alkollü içeceklerden alınan özel tüketim vergisi Temmuz-Aralık ayı için sabit kalmıştı. Fakat bu sefer Ocak ayı öncesinde böyle bir karar yayımlanmadı.

İlgili kararın yayımlanması durumunda Ocak-Haziran dönemi için belirlenen yüzde 47.38'lik artışta düzenlemeye gidilmesi olasılık dahilinde.

Vergi uzmanından tepki: "Yaşam tarzına müdahaleye dönüştü"

Sigara ve içki grubundan alınan ÖTV artışına tepki gösteren vergi uzmanı Ozan Bingöl, yaptığı açıklamada, "Bir litre rakıda 326.99 lira olan ÖTV % 47.4 artarak 481.98 lira olmuştur. Bu durumun toplum sağlığını korumakla ilgisi kalmamıştır. Gelir odaklı bir vergileme yaklaşımı oluşmuş, hatta alkolden alınan ÖTV, bir vergi politikası aracı olmaktan çıkıp yaşam tarzına müdahaleye dönüşmüştür" dedi.