Dünya
Giriş Tarihi : 09-03-2022 22:42   Güncelleme : 19-03-2022 00:46

Savaşta 15'inci gün: Mariupol'de ölenler toplu mezarlara gömülüyor

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal harekâtının 15. gününe girilirken Rus ordusunun Mariupol'da çocukların tedavi edildiği tıbbi hizmet binasını vurması sonucu 17 kişi yaralandı. Birleşmiş Milletler, operasyonun başladığı 24 Şubat'tan bugüne Ukrayna'da en az 516 sivilin öldüğünü, 908 sivilin de yaralandığını açıkladı, Kiev yönetimi ise sadece Mariupol'da bugüne değin 1170 sivilin öldürüldüğünü duyurdu. Yoğun saldırı altındaki Mariupol'da, Belediye Başkan Yardımcısı Orlov, "Bugün 47 kişi toplu mezarlara gömüldü. İnsanların suyu, elektriği, doğalgazı ve ısınması yok. İnsanlar su içmek için karları eritiyor" derken, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy de Rus askerlerine evlerine geri dönme çağrısında bulunarak, "Burada sizi ölümden başka bir şey beklemiyor" dedi.

Savaşta 15'inci gün: Mariupol'de ölenler toplu mezarlara gömülüyor

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal harekâtının 14. gününde bölgeden çatışma haberleri gelmeye devam ederken, Rusya operasyonun amacının Kiev'deki hükümeti devirmek olmadığını açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Çernobil Nükleer Santrali'ni besleyen elektrik şebekesinin hasar gördüğünü belirterek 48 saat sonra soğutma işlemlerinin durarak radrasyon sızıntısı olacağını duyurdu.

Rus ordusu, Mariupol'da çocukların tedavi edildiği tıbbi hizmet binasını vurdu. Edinilen bilgiye göre, saldırıda doğum sancısı çeken kadınların da aralarında bulunduğu 17 kişinin yaralandığı açıklandı. İşte Rusya-Ukrayna savaşında son durum...

Rusya: "Amacımız Kiev'deki hükümeti devirmek değil"

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın 14'üncü gününde, pek çok kentte sivil tahliyeleri sürerken, Moskova'dan yeni bir açıklama geldi. Moskova, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunun amacının Kiev'deki merkezi hükümeti devirmek olmadığını söyledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı'nın son savaş alanı istihbarat güncellemesine göre, Rusya kuvvetleri Kiev'in kuzeyinde önemli bir ilerleme kaydedemedi.

Rusya'da bankaların vatandaşlara yabancı para birimi satmaları yasaklandı

Rusya Merkez Bankası, döviz cinsinden hesabı bulan müşterilerinin en fazla 10 bin dolar para çekebileceğini açıkladı. Ayrıca bankaların vatandaşlara yabancı para birimi satmaları ikinci bir karara kadar yasaklandı.

Rusya Merkez Bankası'nın açıkladığı kararlara göre; müşterilerin hesaplarında hangi yabancı para birimi bulunursa bulunsun, para çekmelerde ödeme dolar ile yapılacak.

Bu arada NATO, Savunma Bakanları'nın Rusya-Ukrayna savaşında yaşanan son gelişmelerle ilgili olarak 16 Mart tarihinde video-konferans yöntemiyle olağanüstü bir toplantı düzenleyeceklerini duyurdu.

Zelenskiy'den Joe Biden'a teşekkür

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna'ya yaptığı saldırılara yönelik 'savaş' nitelemesini kullanmayan Birleşmiş Milletler'e (BM) tepki gösterdi.

Zelenskiy, yaptığı açıklamada, ABD'nin Rusya'ya yönelik petrol yaptırımına karşı ABD Başkanı Joe Biden'a minnettar olduğunu belirterek, "ABD, işgalcileri önemli ölçüde zayıflatacak bir adım attı. Bu karar için ABD Başkanı Joe Biden'a şahsen minnettarım" dedi.

Harkov'daki bir askeri üsse hava saldırısı

Öte yandan, Fitch, Rusya'nın kredi notunu 'B'den 'C'ye düşürürken, Macaristan, Rusya'ya yönelik olası doğalgaz ve petrol yaptırımlarını desteklemeyeceğini duyurdu.

Rusya, Ukrayna'nın Jitomir kentindeki bir askeri kışlaya savaş uçakları ile roket saldırısı düzenlerken, Harkov kentindeki bir askeri üsse ise hava saldırısı düzenleyerek askeri üssü tamamen imha etti.

Rusya, Ukrayna'nın güneyinde çatışmaların yaşandığı kentlere Kırım'dan zırhlı trenlerle ağır silahlar gönderdi.

Eski Gürcü Savunma Bakanı savaşa katıldı

Ukrayna Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Gürcistan'ın eski Savunma Bakanı Irakly Okruashvili, diğer Gürcü gönüllülerle birlikte Ukrayna'ya geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Okruashvili Rus işgalci güçlerine karşı savaşmamıza yardım etmek için Gürcü gönüllülerle birlikte Ukrayna'da" denildi.

'Kuşatma altındaki Harkov'da 170 sivil hayatını kaybetti'

Ukraynalı yetkili Sergey Bolvinov, Harkov'da bir günde 27 kişinin öldüğünü duyurdu. Bolvinov, Rus işgalinin başlamasından bu yana kuşatma altındaki şehirde 5'i çocuk olmak üzere toplam 170 sivilin öldürüldüğünü söyledi.

Birleşmiş Milletler, Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna'da en az 474 sivilin öldürüldüğünü açıkladı.

Açıklamada, "Kaydedilen sivil kayıpların çoğu, ağır topçu ve çok namlulu roket sistemleri ile füze ve hava saldırıları da dahil olmak üzere geniş etki alanına sahip patlayıcı silahların kullanılmasından kaynaklandı" ifadelerine yer verildi.

Sumi'den 5 bin kişi tahliye edildi

Ukrayna Genelkurmay Başkan Yardımcısı Kyrylovska Timoşenko, Sumi'den yaklaşık 5 bin kişinin tahliye edildiğini ve 1000 aracın şehri terk ettiğini söyledi.

Ukrayna İçişleri Bakan Yardımcısı Yevhen Yenin, Rus işgaline karşı savaşmak için Ukrayna'ya gelen yabancılara vatandaşlık verileceğini duyurdu.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın Çernobil'le bağlantısı koptu

Rus Ulusal Muhafızları Zaporizhzhya, Nükleer Santrali'ndeki durumun 'tam kontrol altında' olduğunu söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Çernobil'deki koruma izleme sistemleriyle temasını kaybetti.

Ajans, santral artık BM'nin atom gözlemcisine iletim yapmadığı için Çernobil nükleer veri sistemleriyle teması kaybettiğini duyurdu.

Kuleba: "10 Mart'taki görüşme Mevlüt Çavuşoğlu sayesinde gerçekleşecek"

İngiltere Savunma Bakanlığı'nın son savaş alanı istihbarat güncellemesine göre, Rusya kuvvetleri Kiev'in kuzeyinde önemli bir ilerleme kaydedemedi.

Öte yandan, Rusya, rezervlerde ve dış ödemelerde dolar kullanımını azaltma kararı aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın ekonomik işbirliği dairesi başkanı Dmitry Birichevsky, Sputnik'e verdiği demeçte, Doların hem yurtiçi uluslararası rezervlerde, hem de dış ödemelerde kullanımının azaltılmasını Rus ekonomisinin temel unsuru olarak nitelendirdi.

Bu arada, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, "10 Mart'ta yapılması planlanan görüşme öncelikle Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sayesinde gerçekleşecek" açıklamasında bulundu.

Sumi'ye hava saldırısı: Evler yıkıldı, 1 evde 9 kişi birden öldü

Pazartesi gecesi Rus birliklerinin Sumi şehrine düzenlediği hava saldırısında 3'ü çocuk 22 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Sumi Valisi Dimitro Zhivitski, Rus birliklerin Sumi şehrinin kuzeydoğusunda tek bir gecede 3 saldırı düzenlediğini söyleyerek, olayı "toplu cinayet" olarak niteledi.

Saldırı sırasında bir evde 9 kişi yaşamını yitirdi, toplam 6 ev tamamen yerle bir edildi, 20 ev ise kısmen yıkıldı.

Rusya'nın insani geçiş koridorları için ateşkes ilan etmesinden bu yana Sumi'den 5 bin kişinin tahliye edildiği bildirildi.

Ukrayna, Kiev ve Moskova'nın tüm gün sürecek insani koridorlar konusunda anlaştıklarını duyurdu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetim Kurulu'nun bugün Ukrayna'ya 1.4 milyar dolarlık acil mali yardım konusunu görüşeceğini açıkladı.

BBC Doğu Avrupa Muhabiri Sarah Rainsford, Ukraynalı siviller ve yabancı öğrencilerin dün gece geç saatlerde trenlere bindirilerek Rus birliklerinin iki haftadır saldırdığı Sumi kentinden tahliye edildiğini bildirdi.

Tahliye edilen kişiler iki hafta boyunca binaların bodrum katında kaldıklarını ve açlıktan neredeyse öldüklerini söylüyor.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk'a göre Rusya, insani geçiş koridorların kurulması için bugün 12 saat sürecek ateşkesi kabul etti. Vereschchuk, Ukrayna'da bugün toplam 6 tane geçiş koridoru kurulacağını açıkladı.

Zelenskiy'den Rus askerlerine çağrı: "Burada sizi ölümden başka bir şey beklemiyor"

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenksiy, yeni yayınladığı bir video ile Rus askerlerine çağrıda bulundu.

Zelenskiy, şunları söyledi:

Bugün Ukrayna halkı büyük bir kahramanlıkla ülkesini savunuyor. Bizim başarımızı herkes görüyor, cesurca savaşımıza devam edeceğiz. Askerlerimiz gün gün işgalcilerin araçlarını ele geçiriyor ve artık onların silahları bizim tarafımızda. Düşman için bundan daha küçük düşürücü ne olabilir, kendi silahları artık kendi askerlerine yöneltiliyor. Düşman askerleri artık ülkelerine 'bizi neden buraya gönderdiler' diye soruyorlar. Bizim tek cevabımız var, 'demek ki ölüm için göndermişler'. Şunu bilin ki biz pes etmeyeceğiz, ama yaşamak için hâlâ bir şansınız var, buraya gelmemek için size şans veriyoruz, burada sizi ölümden başka bir şey beklemiyor. Devletinizin sizi kullandığını anlayın ve geri dönün.

Polonya'ya ait savaş jetlerinin bir an önce Ukrayna'ya transferi için de çağrıda bulunan Zelenskiy, bu konunun acilen çözülmesini istedi.

Polonya'nın savaş jeti teklifine Kremlin'den tepki: "Potansiyel olarak tehlikeli senaryo"

Kremlin'den Polonya'nın Mig-29 savaş uçaklarını ABD hava üssü aracılığıyla Ukrayna'ya teslim etme teklifiyle ilgili uyarı gibi bir açıklama geldi.

Açıklamada Polonya'nın Ukrayna'ya savaş jeti teklifi için "potansiyel olarak tehlikeli senaryo" ifadesi kullanıldı.

Kremlin'den ülkeye uygulanan yaptırımlarla ilgili yapılan açıklamada ise, "ABD'nin Rusya'ya karşı De Facto (fiilen) ekonomik savaşa girdiği belirtildi.

16 Mart'ta Savunma Bakanları ile NATO zirvesi

AB Komisyonu Başkanı Von Der Leyen, birliğin 160 Rus oligark ve senatörü yaptırım listesine eklediğini duyurdu.

NATO'dan yapılan açıklamada Gürcistan, Ukrayna, Finlandiya ve İsveç'in Savunma Bakanlarının 16 Mart'ta bir NATO toplantısına katılacakları bilgisine yer verildi.

Çernobil'den radyasyon sızıntısı olacağı uyarısı

Ukrayna, Çernobil nükleer santraline elektrik sağlamak için acil ateşkes çağrısında bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Çernobil Nükleer Santrali'ni besleyen elektrik şebekesinin hasar gördüğünü belirterek 48 saat sonra soğutma işlemlerinin durarak radyasyon sızıntısı olacağını açıkladı.

Bakan Kubela açıklamasına şöyle devam etti;

Rus ordusunun işgal ettiği Çernobil Nükleer Santrali'ni besleyen tek elektrik şebekesi ve santralin tüm nükleer tesisleri hasar gördü. Santral, tüm elektrik kaynağını kaybetti. Uluslararası toplumu, Rusya'dan acilen ateşi kesmesini ve onarım birimlerinin güç kaynağını eski haline getirmesine izin vermesini talep etmeye çağırıyorum. Yedek dizel jeneratörler, Çernobil Nükleer Santrali'ne güç sağlamak için 48 saatlik bir kapasiteye sahiptir. Bu süreden sonra, kullanılmış nükleer yakıt için depolama tesisinin soğutma sistemleri duracak ve bu da radyasyon sızıntılarına neden olacak.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Çernobil'deki güç kaybının güvenlik üzerinde kritik bir etkisinin bulunmadığını açıkladı.

Mariupol'de kadın doğum hastanesi vuruldu: "Tahribat çok büyük"

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya ait hava savunma sistemlerinin neredeyse tamamının imha edildiğini duyurdu.

Ukrayna lideri Zelenski, Mariupol kentinde Rus hava saldırısı sonucu yıkılan hastanenin enkazında çocuklar bulunduğunu söyledi.

Rus operasyonları sırasında vurulan Ukrayna hedefleriyle ilgili rakamları açıklayan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, şöyle konuştu:

Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri'ne ait bombardıman ve saldırı uçakları 49 askeri tesisi imha etti. Bunlar arasında 2 komuta merkezi, 6 uçaksavar füze sistemi, 4 mühimmat ve yakıt deposu ve 37 askeri alan yer aldı. Ukrayna'da operasyonun başından bu yana 2786 askeri tesis imha edildi. Rus Havacılık Kuvvetleri, 89 savaş uçağını ve 57 helikopteri karada ve havada imha etti. Ukrayna uçaklarının bir kısmı Polonya'ya uçtu ve savaşa dahil olmadı. Ukrayna askeri havalimanlarının yüzde 90'ı devre dışı bırakıldı.

Mariupol Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Tahribat çok büyük. Son dönemde çocukların tedavi edildiği tıbbi hizmet binası tamamen yıkıldı. Kayıplara ilişkin bilgi açıklığa kavuşacak" denildi.

Zelenski, kadın doğum hastanesine yönelik saldırıyı lanetlerken bir kez daha dünyaya çağrıda bulunarak, "Dünya ne kadar daha terörü görmezden gelen bir suç ortağı olacak. Gökyüzünü hemen şimdi kapatın! Ölümleri durdurun! Bunu yapacak gücünüz var, fakat insanlığı kaybediyorsunuz" dedi.

Lavrov'un damadı yaptırım listesine dahil edildi

Avrupa Birliği Aeroflot CEO'su İgoreviç Poluboyarinov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un damadı Semenoviç Vinokurov'u yaptırım listesine dahil etti.

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile telefonda görüştü. Görüşmede, Ukrayna ve Donbass'taki durumun insani yönleri üzerinde duruldu.

Bu arada, dünyadaki en büyük ikinci tütün şirketi British American Tobacco, Rusya'da operasyonlarına devam edeceğini, fakat planlanmış yeni sermaye yatırımlarını askıya aldıklarını açıkladı.

Scholz: "Ukrayna'ya savaş uçağı göndermeyeceğiz"

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, başkent Berlin'de Kanada Başbakanı Justin Trudeau'yu ağırladı.

Basın toplantısında konuşan Scholz, Ukrayna'ya savaş uçağı göndermeyeceklerini ifade etti.

Scholz, savaşa yönelik askeri çözümün anlam taşımadığını belirtirken, diplomatik çözüm çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler: "Bugüne dek en az 516 sivil öldü, 908 sivil yaralandı"

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiserliği, Rusya'nın 24 Şubat'ta başlattığı Ukrayna işgalinde, bugüne dek en az 516 svilin öldüğünü, 908 sivilin de yaralandığını açıkladı.

Gerçek sayıların çok daha yüksek olacağına dikkat çeken BM açıklamasında, "Kayda geçen sivil kayıpların çoğu, geniş bir alanı etkileyen patlayıcıların kullanımından kaynaklandı. Bunlar arasında ağır topçu ateşi, çok namlulu roketatar sistemi, füzeler ve hava saldırıları da bulunuyor" denildi.

Ukrayna: "Sadece Mariupol kentinde en az 1170 sivil öldü"

Kiev Yönetimi, Rusya'nın yoğun saldırısı altında bulunan Mariupol kentinde en az 1170 sivilin öldüğünü duyurdu.

Mariupol Belediye Başkan Yardımcısı Serhiy Orlov, "Bugün 47 kişi toplu mezarlara gömüldü. İnsanların suyu, elektriği, doğalgazı ve ısınması yok. İnsanlar su içmek için karları eritiyor" açıklamasında bulundu.

Donetsk Valisi Pavlo Krilenko, Mariupol'deki kadın doğum hastanesine yönelik saldırıda, doğum sancısı çeken kadınların da aralarında bulunduğu 17 kişinin yaralandığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: "Kremlin'in insani koridor yaratma teklifi absürt"

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ortak açıklama yaptı.

Rusya'nın kaçan sivilleri hedef aldığını belirten Blinken, "İnsanlar onların yarattığı cehennemvari havadan kaçamıyor. Kritik altyapıları vurdular, sivilleri hedef aldılar. Kremlin'in Rusya'ya çıkan insani koridorlar yaratma teklifi absürt" dedi.

Liz Truss ise şunları söyledi:

Putin durdurulamazsa Avrupa güvenliği için ciddi sorun olur. Yaptırımlarımızı artırmalıyız. SWIFT yasağının tamamen uygulanması lazım. Birçok ülkenin yaptırımlarımıza dahil olmasını istiyoruz. 141 ülke BM'de Rusya saldırısını kınadı. Ukrayna'ya savunma desteği vermeye devam etmeliyiz. Ukrayna'daki savaş bir özgürlük savaşıdır, kendi kaderini tayin etme savaşıdır.

'24 Şubat'tan bu yana 67 çocuk hayatını kaybetti'

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna güçlerini elektrik hatlarını ve Çernobil Nükleer Santrali'ni besleyen trafoyu vurmakla suçladı. Moskova Yönetimi, Ukrayna'yı tehlikeli bir provokasyona başvurmakla itham etti.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, Rusya'nun Ukrayna işgalini başlattığı 24 Şubat'tan bu yana 67 çocuğun hayatını kaybettiğin açıkladı.