Siyaset
Giriş Tarihi : 08-12-2020 09:37   Güncelleme : 13-12-2020 04:00

Sanatçılara 1000 liralık yardıma tepki: '320 milyonluk fon nerede?'

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın müzik sektöründe işsiz kalan sanatçılara yapacağı 1000 liralık yardıma tepki gösteren Gelecek Partisi, "Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında toplanan paraya ilişkin nisan ayında meclise verilen soru önergesinde belirtilen 320 milyon liralık fon nerede ve bu para neden sanatçılara dağıtılmıyor? Bakanlık bu soruya bir cevap vermiş değil" açıklamasında bulundu.

Sanatçılara 1000 liralık yardıma tepki: '320 milyonluk fon nerede?'

Gelecek Partisi Kültür ve Sanat Politikaları Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın aldığı destek kararının gecikmiş olduğu vurgulanarak, "Mart ayından bu yana gerek muhalif siyasi partilerin, gerekse sektör temsilcilerinin aylardır dile getirdiği taleplerine karşılık suskunluğunu nihayet bozdu, müzik sektörüne yönelik desteğini 10 ayın sonunda açıkladı" denildi.

"DESTEK DEĞİL, SUS PAYI"

Bakanlığın aldığı 1000 liralık yardım kararını, "Müziği aylarca susturan iktidarın layık gördüğü, destek değil sus payı" diyerek eleştiren açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na şu sorular yöneltildi:

"320 MİLYON LİRALIK FON NEREDE VE NEDEN SANATÇILARA DAĞITILMIYOR?"

  • Bakanlık Mart ayından beri takip ettiğimiz kadarıyla özel tiyatrolara rutin destekler dahil 12 milyon lira destek verdiğini, sinemaya rutin desteğini devam ettirdiğini ve şimdi de müzik sektörüne 20-30 milyon liralık destek vereceğini açıkladı. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında toplanan paraya ilişkin nisan ayında meclise verilen soru önergesinde belirtilen 320 milyon liralık fon nerede ve bu para neden sanatçılara dağıtılmıyor? Bakanlık bu soruya bir cevap vermiş değil.

"SEKTÖRÜN MAĞDURLARINA LAYIK GÖRÜLEN DESTEK SADECE 1000 LİRA MIDIR?"

  • Net 6 ayını işsiz geçiren sektörün mağdurlarına layık görülen destek sadece 1000 lira mıdır? Sanatçı bu parayla hangi yarayı kapatabilir?

  • Sayın Bakan tek kuruş elde edemeden 6 ay geçirseydi bu rakamı gönül rahatlığıyla telaffuz edebilir miydi?