Gündem
Giriş Tarihi : 18-02-2021 00:17   Güncelleme : 21-02-2021 01:11

Sağlık Bakanlığı'ndan aşılama saatleriyle ilgili önemli açıklama

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında gerçekleştirilen toplu aşılamayla ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı'ndan aşılama saatleriyle ilgili önemli açıklama

Sağlık Bakanlığı'nın Twitter hesabında, koronavirüsle mücadele kapsamındaki aşı uygulamasına ilişkin paylaşımda bulunuldu.

Paylaşımda, vatandaşların Covid-19 aşısını mesai saatleri dışında ve hafta sonları da hastanelerden randevu alarak ücretsiz yaptırabileceği belirtilerek, "Aşı sıranızı kontrol etmek ve randevu almak için enabiz.gov.tr, mhrs.gov.tr adreslerini ziyaret edebilir veya uygulamalarını kullanabilirsiniz" denildi.

Erdoğan: "Aşılanan kişi sayısı 5 milyon 200 bini geçti"

Bu arada, partisinin Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen 7. Olağan İl Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de aşılanan kişi sayısının 5 milyon 200 bini geçtiğini söyledi.

Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen COVID-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi'ne göre, 14 Ocak'ta sağlık çalışanlarının aşılanmasıyla başlatılan süreç, öncelikli gruptaki vatandaşların aşılanmasıyla devam ediyor.

Aşı takvimi ile Sağlık Bakanlığı tarafından belli yaş gruplarında uygulanan aşılama sürecinde sona yaklaşıldı.

İkinci doz aşılama 28 gün sonra yapılacak

İlk süreçteki aşamada sağlık görevlileri, yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalanlara ve 65 yaş üzerindekilere aşılama gerçekleşti.

Aşı hakkı tanınan ve randevularını alan vatandaşlar, belirlenen sağlık kuruluşlarında aşılarını olmaya başlarken, bu yaş gruplarına 28 gün sonra ikinci doz aşıları yapılacak.

Aşı randevu noktaları

Öncelikli gruptaki vatandaşların aşılanması için randevular, mhrs.gov.tr, enabiz.gov.tr siteleri, Merkezi Hekim Randevu Sistemi, e-Nabız mobil uygulamaları ile Alo 182 hattı üzerinden alınabiliyor.