Gündem
Giriş Tarihi : 30-04-2021 22:09   Güncelleme : 04-05-2021 01:25

Sağlık Bakanı Koca: Şu an elimizde 6 milyon doz aşı var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech, Sinovac ve Sputnik V aşılarıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Koca: Şu an elimizde 6 milyon doz aşı var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Antalya, Isparta ve Burdur sağlık müdürleri ve saha koordinatörlerinin katılımıyla Antalya İl Sağlık Müdürlüğü'nde yaptığı değerlendirme toplantısının ardından gazetecilere açıklama yaptı.

"Sputnik V'nin ilk sevkıyatının bu ay gerçekleşmesi bekleniyor"

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

Bugün itibarıyla ülkemizde üçüncü bir aşının da kullanımına onay verildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz Sputnik V aşısının acil kullanım onayını bugün verdi. En kısa sürede ülkemizde kullanılmaya başlayacak. 6 ay içinde 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkıyatın bu ay gerçekleşmesi beklenmektedir.

"Haziran ayı sonuna kadar 30 milyon doz BioNTech gelecek"

BioNTech aşısı haziran sonuna kadar 30 milyon doz olarak ülkemize teslim edilmiş olacaktır. Sinovac aşısı da tedarikte yaşanan olumlu gelişmelerle yakında planlandığı şekilde sevk edilmeye devam edecek.

BioNTech aşısının 2 doz arası uygulama süresinin 28 günden 6-8 haftaya çıkarılma kararının yanlış anlaşıldığı görülmektedir. Bu karar, bilimsel verilerin incelenmesiyle alınmış bir karardır. Yeni uygulamalarda bu süreler dikkate alınacaktır.

Sputnik V aşısının önümüzdeki 1 hafta - 10 gün içerisinde ne kadar gelebileceği konusu netleşmiş olacak.

"Şu an Sinovac ve BioNTech olmak üzere 6 milyon doz aşımız var"

Sinovac aşısını yapılan sözleşme ile erken dönemde, nisan ayı sonu itibarıyla 100 milyon doz aşının gelmesi gerekiyordu. Ancak üreten ülke, kendi vatandaşlarına öncelik verdiği için söz verilen miktar gelmemiş oldu. Ancak olumlu gelişmelerle, sevkiyatın önümüzdeki günlerde yeniden başlayabileceğini söylemek istiyorum. Şu an Sinovac ve BioNTech olmak üzere 6 milyon doz aşımız var.