Gündem
Giriş Tarihi : 06-05-2020 19:30   Güncelleme : 10-05-2020 00:07

Sağlık Bakanı Koca: Kontrol kaybı, ikinci dalganın davetçisi olur

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, normalleşme sürecine ilişkin, "Hassas davranmazsak serbestlik yeni mecburiyetlere yol açar. Kontrol kaybı, ikinci dalganın davetçisi olacaktır" dedi.

Sağlık Bakanı Koca: Kontrol kaybı, ikinci dalganın davetçisi olur

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede son durumu ve tedbirleri görüşmek üzere video konferans yöntemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu, normalleşme sürecinde atılacak adımları görüştü.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde ilk dönemi tamamlayarak ikinci döneme geçtiğini belirterek, yeni dönemin isminin 'kontrollü sosyal hayat' olduğunu ifade etti.

"KONTROL KAYBI, İKİNCİ DALGANIN DAVETÇİSİ OLUR"

Bu yeni dönemde de tedbirlere uyulması gerektiğini vurgulayan Koca, "Bugüne kadar her ne kadar 'normale dönüş' ifadesi yer yer kullanılsa da, esasında normale dönmüyoruz. Yeni hayatın normalini oluşturuyoruz. Kontrol kaybı ikinci dalganın davetçisi olacaktır" dedi.

"YARIN YA DA CUMA GÜNÜ MASKE FİYATI BELİRLENECEK"

Maske satışları hakkındaki soruya da cevap veren Koca, bir tavan fiyat belirleneceğini söyleyerek, "Maskeler eczanelerden, marketlerden ve medikal mağazalardan alınabilecek. Yarın ya da en geç cuma günü maske fiyatı konusunda açıklama yapılacak" dedi.

"BUNDAN SONRAKİ SORUMLULUK TFF'NİNDİR"

Koca ayrıca, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) liglerin 12 Haziran'da başlatma kararına ilişkin olarak da, "Bundan sonraki sorumluluk da TFF'nindir" diye konuştu.

İşte, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satırbaşları:

Pandemi bugün 210 ülkede 3 milyon 747 bin 301 vakaya, 258 bin 962 ölüme ulaştı. Dünyada salgın hızı kesilebilmiş değil. Türkiye'de 4 haftada vaka hızı en yükseğe ulaştı ve inişe geçti. 29 Nisan'da günlük test 43 bini aştı. Tespit edilen vaka sayısı azalmaya başladı. 29 Nisan, birinci dönemi geride bıraktığımız tarihtir.

Dün itibarıyla iyileşen vaka sayısı ile toplam vaka sayısı arasındaki fark azalıyor. Bu hafta ilk kez iyileşen hasta sayımız, mevcut hasta sayımızı aştı. Artık salgın yönetiminde güncel politika ve uygulamalarda bazı değişikliklere gidebiliriz.

Türkiye koronavirüsle mücadelesinde ilk dönemi tamamlamıştır. 29 Nisan 2020 koronavirüsle mücadelemizde birinci dönemi geride bıraktığımız tarihtir. İyileşen vaka sayısı ile toplam vaka sayısı arasındaki fark azalıyor. Bu hafta ilk kez iyileşen hasta sayımız, mevcut koronavirüs hasta sayımızı aştı.

"ÖZGÜR AMA KONTROLLÜ OLACAĞIZ"

Koronavirüsle mücadelemizin ikinci döneminde, yeni dönemin ilk günlerindeyiz. Tedbirlere uymak başarının garantisidir. Salgın kontrol altına alındı ama virüsle ilgili gerçekler değişmemiştir. Ev en güvenli ortam olmaya devam etmektedir. Özgür ama kontrollü olacağız.

Siz neler hissediyorsanız, hayatlarınızı riske atanlar da sizinle aynı şeyleri hissediyor, sizin için aynı şeyleri istiyor. Gerçeklerin isteklerden farklı olduğunu kabul etmeyiz.

"YENİ DÖNEM, TİPİK BİR NORMALLEŞME DÖNEMİ DEĞİLDİR"

Sonuçlar, tanı ve tedavideki başarı, salgını kontrol altına aldığımızın kanıtlarıdır. Yeni dönem, tipik bir normalleşme dönemi değildir. Kısmen özgürleşmesidir hayatımızın. Yeni dönem, tedbirlerle özlemlerin sentezidir. Bu ödül, büyük ödül değildir. Hassas davranmazsak serbestlik yeni mecburiyetlere yol açar. Kontrol kaybı, ikinci dalganın davetçisi olacaktır.

Mayısa kıyasla haziran öngörülerimiz daha da somuttur ama koronavirüs tehdidi ortadan kalkmış değildir. 60 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra bütün dünyayı aynı anda ilgilendiren olaydır koronavirüs.

"İKİNCİ DÖNEMİN İSMİ, KONTROLLÜ SOSYAL HAYATTIR"

2020 öncesi anlamında normal hayata dönüş fikri bütün dünyada yanlış bulunmaktadır. Bugüne kadar her ne kadar 'normale dönüş' ifadesi yer yer kullanılsa da, esasında normale dönmüyoruz. Yeni hayatın normalini oluşturuyoruz. Tüm yeni gelişmelere esas teşkil edecek ana fikir budur.

Birinci dönemde hedefimiz, hastalığı kontrol altına almaktı. İkinci dönemde hedefimiz, hastalığın önündeki fırsatları ortadan kaldırmaktır. Bu ismin, riskleri kontrol altına almasına yardımcı olabileceğini düşünüyorum. İsim, bize fikir verecektir. Bu isim, kontrollü sosyal hayattır. Dışarı çıkmamız gerekiyorsa mutlaka maske kullanacağız, ikincisi sosyal mesafeyi dikkatli şekilde ayarlayacağız. Kontrollü sosyal hayat, sorumluluğun paylaşıldığı bir hayattır. Gerekli düzenlemeyi her alanda işbirliği ile yapmalıyız. Fiziki etkileşimi asgari düzeye indirmeliyiz. Biz yeni hayata da öncülük edebiliriz.

"HEDEFİMİZ BAŞARIDA İSTİKRAR, RİSKE KARŞI TAM KONTROL"

Bu süreçte test kapasitemizi düşürmeyeceğiz, artıracağız. Her yeni vakada filyasyon yöntemini uygulayacağız. Tedavide tecrübemiz bize yol gösterecek. Toplu mekânlarda düzenli taramalar yapacağız. Hedefimiz yeni hasta sayısının sıfır olduğu bir tablo. Hedefimiz başarıda istikrar, riske karşı tam kontrol.

SORU - CEVAP

Maske satışı...

Özellikle yeni bir normalleşme sürecine giriyoruz. Bu sürecin ikinci dönemi. Bizim kontrollü sosyal hayat olarak tanımladığımız bir dönem. Daha bir serbestinin olduğu bu dönemde maske ihtiyacı daha fazla olacak. Dışarıya maskesiz kimsenin çıkmasının uygun görmüyoruz. Bu sebeple eczaneler üzerinden 20-65 yaş arası için uygulamamız vardı. Bununla ilgili yaklaşık 40 milyon kişiye dağıtım yapıldı. Şu anda maske dağıtım sayısı 160 milyonu buldu. Yeni dönemde ihtiyacı daha fazla olabilecek vatandaşımız olacak. İhtiyacı gidermek için tavan fiyatı belli olan dönem olacak. Yarın bununla ilgili Ticaret Bakanlığımızın bir açıklaması olacak. Maske satışında tavan fiyat uygulanacak. Maskeler eczanelerden, marketlerden ve medikal mağazalardan alınabilecek. Yarın ya da en geç cuma günü maske fiyatı konusunda açıklama yapılacak.

Açılacak sektörlerle ilgili tedbirler...

Özellikle meslek gruplarına biz rehberler yayınlamış olacağız. Kuaföre, berbere, giyim mağazasına giderken, o işletmenin uyması gereken ve giderken uyulması gereken kurallara ilişkin rehberler yayınlanacak.

"FEDERASYON ÖZGÜR İRADESİYLE KARAR VERDİ"

TFF'nin 12 Haziran kararı...

Bilim Kurulu'nda görüşülen bu kararla ilgili herhangi bir durum sözkonusu olmadı. Dün görüşmemiz olmuştu başkan ile, bununla ilgili açıklama da yapmıştık. Çok net ifade etmeye çalıştım. Özellikle futbol hassas bir konu. Geniş kitleleri ilgilendiren bir alan. Federasyonun özgür iradesiyle kendi kararını verebileceğini söylemiştim. Biz şu dönemde federasyonun bir sağlık kurulu olduğunu biliyoruz. Kendilerinin bir çalışması olduğunu da biliyoruz. Özgür, kendi iradeleriyle federasyon zaten karar verdi. Bundan sonraki sorumluluk da federasyonundur. Federasyon bu kararı alıyorsa sorumluluk da federasyonundur.

Test çalışmaları...

Bütün Türkiye'de 150 bin kişi taranmış olacak. Hem tedbirler hem de gerçekten dünyada bu kadar geniş yapılan çok önemli bir araştırma olacak. Normal taramalar dışında örneklem yöntemiyle yapılacak çalışma.

"TEDBİRLERİN DEVAMINDAN YANAYIZ"

Sokağa çıkma kısıtlaması...

Önümüzdeki hafta sonunda da sokağa çıkma yasağı olacağını biliyorsunuz. Bu hafta sonu için bunu rahat söyleyebiliriz. Sadece büyüklerimizle ilgili belli bir zaman diliminde serbest olduğunu biliyorsunuz. Önümüzdeki haftalar için de karar alındığında bu açıklanmış olur. Ama bu tedbirlerin devamından yana olduğumuzu söyleyebilirim.

AVM'lerin açılması...

Bilim Kurulu veya Bakanlığımızın veya hükümetimizin AVM'lerin kapatılması ile ilgili bir kararı olmamıştır. İşletmelerin kapatılması ile ilgili kararlar olmuştur. AVM'lerin açılması için de bir karar gelmesi gerekmiyor. Zaten açıktı. İşletmelerin kendileri bunu sürdürme noktasında olmalılar. Açılan şu süreçte kuaför ve berberler belli şartlara bağlı olmak kaydıyla... Restoranlar, kafeler AVM'ler açılıyor diye açılmayacak. Öyle bir karar yok. AVM'ler 11 Mayıs'ta açılacak ama AVM içerisindeki restoranlar, kafeler açılmayacak.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum