Gündem
Giriş Tarihi : 05-02-2020 20:03   Güncelleme : 13-02-2020 02:14

Sabiha Gökçen'de korkunç kaza! Uçak 3 parçaya ayrıldı

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Pegasus Havayoları'na ait İstanbul-İzmir seferini yapan uçak, pistten çıkarak 3 parçaya ayrıldı.

Sabiha Gökçen'de korkunç kaza! Uçak 3 parçaya ayrıldı

İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayoları'na Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, deniz üzerinden iniş yaptıktan sonra Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıktı.

Konunun aktarılması üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edilirken, uçakta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.

Hasar oluşan uçaktaki yolcular tahliye edilirken, Sabiha Gökçen Havalimanı'na inmesi gereken uçakların İstanbul Havalimanı'na yönlendirildiği öğrenildi.

Üç parçaya ayrıldığı görülen uçakta ilk belirlemelere göre can kaybı olmadığı ancak yaralıların bulunduğu öğrenildi. 

İSTANBUL VALİSİ YERLİKAYA: "52 KİŞİ YARALANDI"

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkan uçağa ilişkin, "Olay yerine 112 Acil, İtfaiye ve AFAD ekipleri sevk edilmiş, yolcuların güvenli şekilde tahliye çalışmaları başlatılmıştır" ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, Twitter hesabından kazaya ilişkin yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"İzmir-İstanbul seferini yapan bir yolcu uçağı,Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan kısa bir süre sonra pistten çıkmıştır. Olay yerine 112 Acil, İtfaiye ve AFAD ekipleri sevk edilmiş, yolcuların güvenli şekilde tahliye çalışmaları başlatılmıştır." 

Vali Yerlikaya, daha sonra yaptığı açıklamada “Uçakta bulunan 171 yolcu ve 6 mürettebattan yaralı durumdaki 52 kişi, çevredeki hastanelere sevk edilmiştir" ifadelerini kullandı. 

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI TURHAN: "YARALILARIN BAZILARI KENDİ İMKÂNLARIYLA UÇAKTAN AYRILDI"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçağın pistten çıkmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Şu anda bize ulaşan bilgilere göre can kaybı yok. Yaralıların şu anda bazıları kendi imkânlarıyla uçaktan ayrıldı. Bazılarını da acil servis birimlerimiz ve ekiplerimiz uçağın içerisinden çıkarmaya çalışıyorlar yolcuları. Yaralıların tahliyesi devam ediyor. 177 yolcu, bunun 2'si çocuk. 6 da mürettebat vardı uçakta" dedi.

NTV canlı yayınında kazaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Turhan, şunları kaydetti:

"Aldığımız bilgilere göre sert iniş sonucu pist başından çıkarak araziye sürüklendi. Uçakta kırım oluştu. Yolcuların önemli bir kısmı kendi imkânlarıyla uçağı terk etti. İçeride olanlar da ekiplerimiz tarafından tahliye dilmeye çalışılıyor."

"PİLOTLARLA İRTİBAT HENÜZ KURALAMADI"

Turhan kazanın oluş şekline ilişkin ise "Bize gelen bilgiye göre kaza sert bir iniş yapıldığı ve hızını kesemeyip pist başından araziye çıkması sonucu oluştu. Pilotlarla bir irtibat hâlâ kurulamadı. Oradaki arkadaşlarımızla görüşüp anbean bilgi alıyoruz. 32'ye yakın ambülans olay yerine gitti. Bunlarla yaralılar hastanelere sevk ediliyor" ifadelerini kullandı.

KAZAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki uçağın pistten çıkmasına ilişkin soruşturma başlattı.

PEGASUS'UN 3'ÜNCÜ KAZASI

Pegasus Havayolları'na ait uçaklar son 2 yılda 3'üncü kez iniş sırasında pistten çıktı.

İstanbul-Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait uçak, 13 Ocak 2018 günü Trabzon Havalimanı’na indikten sonra pist başında manevra yaparken kontrolden çıkmıştı.

7 Ocak 2020 tarihinde yaşanan ikinci kazada ise Şarika-İstanbul seferini gerçekleştiren Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı iniş yaptığı sırada pistte tutunamayarak pistten çıkmıştı.

ÖZEL HAREKÂT POLİSLERİ BÖLGEYE GİDERKEN KAZA YAPTI

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda uçağın pistten çıkması sonrasında bölgeye giden 5 özel harekat polisi, geçirdikleri trafik kazasında yaralandı. 

Havalimanı yakınlarında meydana gelen kazada yaralanan polisler, ambülansla çevredeki hastanelere kaldırıldı.