Dünya
Giriş Tarihi : 19-06-2021 00:44   Güncelleme : 24-06-2021 03:46

Rusya'dan, Türkiye'ye uçuşları yeniden başlatma kararı

Rusya, 22 Haziran itibariyle Türkiye'ye tüm uçuşların yeniden başlatılması kararı aldı.

Rusya'dan, Türkiye'ye uçuşları yeniden başlatma kararı

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana GolikovaTürkiye'ye tüm uçuşların 22 Haziran itibariyle yeniden başlatılması kararı alındığını belirtti.

Golikova, yaptığı açıklamada, "Türkiye'yi ziyaret eden Rus uzman heyetinin hazırladığı rapor temelinde, 22 Haziran itibariyle Türkiye'ye tüm uçuşları tekrar başlatma kararı alındı" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de hizmet sektöründeki çalışanlara yönelik aşılama kampanyasının organize edildiğini kaydeden Golikova, "Otel çalışanlarında aşılananların oranı yüzde 60 ila 90'a varıyor" dedi.

"Otellerde aşılama düzeyi yüzde 60 ila 90"

Rus uzman grubunun Türkiye ziyaretinin tamamlandığını belirten Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, bugünkü basın toplantısında, "Teftiş grubumuzun Türkiye ziyaretinin tamamlandığı haberiyle başlayacağım. Türk tarafıyla anlaştığımız gibi, böyle bir denetleme ziyareti gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

Heyetin, Antalya Havalimanı'nı denetleyerek yüksek ateşi olan yolcuları tespit etme algoritmasını ve Covid-19 şüphelilerine yönelik PCR testlerin organizasyonunu incelediğini anlatan Başbakan Yardımcısı, "Türkiye Sağlık Bakanlığı temsilcileriyle bir görüşme gerçekleşti. Görüşmede, turistlere tıbbi yardımın sağlanması, hastanelerin donatılması, bugün itibariyle ülkedeki vaka hızı ve hastanelerin doluluk oranı ile ilgili sunum yapıldı" dedi.

Golikova, "Personele yönelik aşı kampanyasının organize edildiğini kaydetmek önemli. Türkiye yönetiminin açıklamasına göre, otellerde aşılama düzeyi yüzde 60 ila 90’a varıyor" diye konuştu.

"Türkiye’de hastanelerin doluluk oranı yüzde 59’dan yüzde 39'a düştü"

Otellerde her ay havuz suyu, deniz suyu, gıda ürünleri, temas yüzeyleri, personel ve hizmet sektörü çalışanlarının ellerine yönelik laboratuvar kontrolünün yapıldığını aktaran Rus yetkili, "Türk mevkidaşlarımız, Covid-19 koşullarında temel çalışma bölümleriyle ilgili yönetmelik geliştirdi. Sözkonusu olan teşhis, tedavi ve temasların takibi. Giriş için zorunlu olan ve web sitesinde doldurulan özel bir anket geliştirildi" dedi.

Türkiye’de maske takma zorunluluğuna uyulduğunu ve kontrolün organize edildiğini kaydeden Golikova, "Halka açık yerlerde ve toplu ulaşım araçlarında maskeler ve dezenfektanlar mevcut. Ayrıca havalimanında, 4 ve 5 yıldızlı otellerde termal görüntüleme kontrolü organize edildi" ifadelerini kullandı.

Golikova, ayrıca, "Türkiye’de hastanelerin doluluk oranı yüzde 59’dan yüzde 39'a düştü" diye ekledi.