Dünya
Giriş Tarihi : 21-02-2021 00:48   Güncelleme : 01-03-2021 01:06

Rusya'dan 3'üncü koronavirüs aşısı: Kovivak

Rusya'da daha önce tescillenen ve kullanımına başlanan Sputnik V aşısı ile EpiVakKorona aşısına ilaveten, 3'üncü aşı 'Kovivak'ın da tescillendiği bildirildi.

Rusya'dan 3'üncü koronavirüs aşısı: Kovivak

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Rusya Bilimler Akademisi'ne bağlı Çumakov Federal İmmünobiyolojik İlaçlar Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nin geliştirdiği koronavirüs aşısının tescillendiğini açıkladı.

3'üncü aşı: Kovivak

Aşı dolaşımıyla ilgili bir toplantıda konuşan Mişustin, Çumakov Merkezi tarafından geliştirilen, Rusya'daki 3'üncü aşı olan Kovivak’ın tescil edildiğini duyurdu.

Mişustin, yeni aşıyla toplu aşılamaya baharda geçileceğini, mart ayının ortasında Kovivak aşısının ilk 120 bin dozunun halkın kullanımına sunulacağını ifade etti.

10 milyon doz Sputnik V aşısı üretildi

Mişustin’e göre, ülkede şu anda 4 bin aşı noktası bulunuyor, en az 10 milyon doz Sputnik V aşısı ve 80 bin doz EpiVakKorona aşısı üretildi.

"Mart ortasında ilk 127 bin doz sivil dolaşıma sunulacak" diyen Mişustin, Rusya'nın koronavirüse karşı 3 aşının geliştirildiği tek ülke olduğunu kaydetti.

Mişustin, yetkililerin aşıların kalitesine yönelik kontroller gerçekleştirdiğini, fiyatların makul hale getirileceğini belirterek, geliştiricileri aşılar üzerinden yüklü kâr peşinde koşmamaları konusunda uyardı. 

Rusya Sağlık Bakanı: "Kovivak aşısı yüksek etkinlik gösterdi"

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko ise, yeni aşının yüksek etkinlik gösterdiğini belirtti.

Muraşko, "Gönüllüler üzerinde yapılan klinik araştırmalar sırasında Kovivak aşısı yüksek etkinlik ve güvenlik gösterdi. Büyük çaplı denemeler, tescil sonrası aşamada gerçekleştirilecek" ifadelerini kullandı. 

Bakanlığın aşıyı tescil etme kararı aldığını kaydeden Muraşko'ya göre, Çumakov Merkezi’nin aşısı klasik teknoloji ile inaktif virüs kullanılarak üretildi. Muraşko, böylelikle halkın sağlığını korumak ve salgını etkili biçimde kontrol etmek için ellerinde 3 aşının bulunduğunu belirtti.

Klinik testlere 3 bin gönüllü katılacak

Rusya Bilim ve Yüksek Öğrenim Bakanlığı'na göre, yeni aşının üçüncü aşama klinik testlerine martta başlanacak ve testlere 3 bin gönüllü katılacak.

Yeni aşının 18 ila 60 yaş arası kişilerde kullanılması tavsiye ediliyor, aşının yaş aralığının ikinci aşama testler sonra genişletilebileceği belirtiliyor.

Daha önce aşının ikinci aşama testlerinin şubat sonuna kadar tamamlanacağı bildirilmişti.