Gündem
Giriş Tarihi : 11-03-2022 03:51   Güncelleme : 22-03-2022 00:25

Rusya-Ukrayna-Türkiye zirvesi: 'Önemli bir başlangıç'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da gerçekleştirilen Rusya-Ukrayna-Türkiye arasındaki üçlü zirvenin ardından yaptığı açıklamada, "Bir görüşmede mucizeler beklenmemelidir, ancak siyasi seviyedeki bu toplantı önemli bir başlangıçtır" dedi.

Rusya-Ukrayna-Türkiye zirvesi: 'Önemli bir başlangıç'

Türkiye'nin arabuluculuğuyla Antalya'da düzenlenen Rusya-Ukrayna-Türkiye zirvesi sonrası Rusya DIşişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'le telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Aynı şekilde ben de mevkidaşlarım Lavrov ve Kuleba ile çok defa görüşme gerçekleştirdim. Taraflara ülkemizde bir araya gelmeleri için bir davette bulundum. Sonuçta her iki tarafın da kabul etmesiyle bugün bu toplantıyı Antalya'da gerçekleştirdik. Tabii bu toplantının özellikle Antalya Diplomasi Forumu marjında gerçekleştirilmesi de anlamlıdır.

"Bir görüşmede mucizeler beklenmemelidir"

Sonuçta bu toplantı çatışmaların başlamasından sonra Dışişleri Bakanları düzeyinde ilk buluşma özelliği taşıyor. Öte yandan elbette bir görüşmede mucizeler beklenmemelidir, ancak siyasi seviyedeki bu toplantı önemli bir başlangıçtır. Bu toplantının da özellikle liderler düzeyinde gerçekleştirilmesi de gündeme geldi.

İki taraf da Türkiye'nin toplantıda bulunmasını özellikle istediler. Bunu daha önce de açıklamıştım. Biz bugün bu görüşmede, Türkiye'nin ulusal pozisyonunu saklı tutmakla birlikte kolaylaştırıcı rol üstlendik. Sadece ev sahipliği değil, kolaylaştırıcı rol üstlendik her iki tarafın da talebiyle.

"Bu savaştan bölge ülkeleri başta olmak üzere herkes zarar görüyor"

Bildiğiniz gibi Belarus'ta da devam eden bir heyetler arası süreç var. Bu sürecin başlamasını da biz Türkiye olarak teşvik ettik. Bu süreçte özellikle Ukrayna tarafı bu toplantıların Türkiye'de gerçekleştirilmesini istemişti.

Bu savaştan bölge ülkeleri başta olmak üzere herkes zarar gördü, görmeye devam ediyor. İnsani koridorların hiçbir engelle karşılaşmadan açık tutulması gerektiğini vurguladık. Kalıcı ateşkese kadar insani ateşkes uygulanmalı. Özellikle insani koridorların hiçbir engelle karşılaşmadan açık tutulmasının gerektiğini bir kere daha vurguladık. Çünkü sahada durumların farklı olduğunu, vatandaşlarımızı tahliye ederken biz sadece uzaktan görmedik, yaşadık.

"Sayın Putin de Zelenkiy'le görüşmeye prensipte karşı değil"

Putin ve Zelenskiy arasında görüşme gerçekleştirilmesi de gündeme geldi. Ukrayna tarafı Sayın Zelenskiy'nin böyle bir toplantıya hazır olduğunu, Sayın Lavrov da Sayın Putin'in prensip olarak buna karşı olmadığını söyledi. Sayın Cumhurbaşkanımızın da en son telefon görüşmesinde Putin'in de prensip olarak karşı olmadığını doğrudan söylediğini de hatırlatmak isterim.