Sağlık
Giriş Tarihi : 27-08-2020 01:59   Güncelleme : 01-09-2020 02:48

Rus uzman tarih verdi: Koronavirüs salgını ne zaman biter?

Moskova Devlet Üniversitesi’nden Prof. Paltsev, insanların gelecek yılın ortalarında normal hayata geri dönebileceğini belirtti.

Rus uzman tarih verdi: Koronavirüs salgını ne zaman biter?

Rusya Bilimler Akademisi üyesi, Moskova Devlet Üniveristesi İmmünoloji ve Moleküler Biyotıp Merkezi Direktörü Mihail Paltsev, Facebook’taki 'StopKoronavirüs' hesabından yaptığı paylaşımda, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin şunları ifade etti:

"3 SEZON GÖRÜLÜR"

"Hastalığın yaz aylarında azaldığı ve sonbahar aylarında artacağı gerçeğine dayanarak evet, 3 sezon: İlkbahar, sonbahar, ilkbaharda görülecek. Gelecek yılın yaz ayında normal hayata döneceğiz."

İSPANYOL GRİBİ ÖRNEĞİ

Geçmişte tüm salgınların 3 dalga şeklinde geçtiğini hatırlatan profesör, "İlki oldukça güçlü, ikincisi ondan da güçlü, üçüncüsü aksine zayıf, çünkü artık vücut enfeksiyonla mücadele etmeyi öğrenmiştir" diyerek İspanyol gribini örnek gösterdi.

"TOPLUMUN YÜZDE 60'I HASTALANIRSA SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI OLUR"

Sürü bağışıklığının, nüfusun yaklaşık yüzde 60'ı hastalandığında oluşmaya başlayacağını hatırlatan Paltsev, bu oranın yüzde 95'e vardığından virüsün öleceğini belirterek, bunun bir teori olduğunu, ama pratisyen hekimlerin de bu görüşe katıldığını kaydetti.

"YİNE DE İNCELENMESİ VE GÖZLEMLENMESİ GEREKİYOR"

Rus uzman, virüsün yeni olduğuna dikkat çekerek, bu yüzden incelenmesi ve gözlemlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.