Dünya
Giriş Tarihi : 27-03-2022 00:34   Güncelleme : 05-04-2022 04:31

Rus ordusu Lviv kentini bombaladı: 'Sığınaklarda kalın' çağrısı

Rusya-Ukrayna savaşında 1 ay geride kalırken, Rus ordusu Ukrayna'nın kentlerini vurmaya devam ediyor. Son olarak bombalanan Lviv kentinde yakıt deposu ve askeri fabrika hedef alındı. İşte Ukrayna savaşında yaşanan son gelişmeler...

Rus ordusu Lviv kentini bombaladı: 'Sığınaklarda kalın' çağrısı

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya yönelik başlattığı işgal operasyonu devam ediyor. Son olarak Rus ordusu, Ukrayna'nın Lviv kentine saldırı gerçekleştirdi. Rus bombardımanı altında kalan kentte vatandaşlara sığınaklarda kalın çağrısı yapıldı.

Yakıt deposu bombalandı

Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadoviy, yaptığı açıklamada, "Bombardımanda yakıt deposu hedef alındı, sivil alanlar zarar görmedi. Olay yerinde tüm ekipler çalışıyor. Herkesten tehlike geçene kadar sığınaklarda kalmasını istiyorum" dedi.

Bölgede bulunan bir okulun da zarar gördüğünü söyleyen Sadoviy, okula giderek sosyal medya hesabından videolu bir paylaşım yaptı.

Sadoviy, videoda, "Roketlerin düştüğü yerin yakınlarındaki bir okul binasındayım. Okulun camları parçalandı ve ciddi zarar gördü, ancak can kaybı yaşanmadı. En önemlisi de bu" diye konuştu.

Lviv Valisi: "Hava saldırısı tehlikesi geçmedi"

Akşam saatlerinde vurulan Ukrayna'nın Lviv kenti yetkililerinden konuya ilişkin yeni açıklama geldi.

Lviv Valisi Maksim Kozitskiy yaptığı açıklamada, "Lviv 2 roketle vuruldu. Sivil yerleşim alanlarına isabet ettiğine dair bilgi yok. Resmi bilgilere göre 5 kişi yaralandı. Olay yerinden bildiriyorum, sakin kalmaya devam edin, her şey kontrol altında. Ancak hava saldırısı tehlikesi geçmedi" ifadelerini kullandı.

Askeri fabrika da vuruldu

Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadoviy ve Lviv Valisi Maksim Kozitskiy şehirdeki siren sesleri devam ederken bir basın toplantısı düzenledi.

Lviv Valisi Maksim Kozitskiy şehirde vurulan noktalara değinerek, "İyi akşamlar. Sirenler hâlâ çalıyor, hızlı olalım. Bugün altyapı bakımından önemli olan 2 yer bombalandı. Yakıt deposu ve askeri fabrika vuruldu. Her iki noktaya da 2'şer roket atıldı. Olayda can kaybı yaşanmadı, yangın söndürme çalışmaları sürüyor" dedi.

Belediye Başkanı Andriy Sadoviy, Polonya sınırına yakın mesafede bulunan Lviv şehrinin vurulmasının sebebinin, Başkan Biden'ın Polonya'da olması nedeniyle gerçekleştirildiğini belirtti.

"Okul ve anaokulları zarar gördü"

Sadoviy, şöyle konuştu:

Bu son bir hafta içindeki ikinci saldırı. Altyapı hedef alındı. Şehirde ciddi manada zarar sözkonusu. Saldırı sonucunda oluşan patlama dalgaları, okul ve anaokulu gibi eğitim kurumlarına zarar verdi. Camlar parçalandı, ancak can kaybı yaşanmazken bazı vatandaşlar yaralandı. Bugünkü saldırılarla agresif ülke, Polonya'da bulunan Başkan Biden'a selam gönderdi.

"Tüm dünya anlamalı ki tehdit çok ciddi"

Lviv Polonya'ya 70 kilometre uzaklıkta. Tüm dünya anlamalı ki tehdit çok ciddi, kimse gelecekteki planlarını bilmiyor. Tüm şehirler zor durumda. Umarım can kayıpları az yaşanır. Ne kadar silah elimizde olursa, ne kadar roket imha silahlarına sahip olursak, o kadar hızlı olacak bizim zaferimiz.