Medya
Giriş Tarihi : 05-06-2020 01:54   Güncelleme : 09-06-2020 02:20

RTÜK'ten Tele1 ve Ulusal Kanal'a '27 Mayıs' cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 1960 askeri darbesi ve Eski Başbakan Adnan Menderes'e yönelik ifadeleri nedeniyle Tele1 ve Ulusal Kanal'a üst sınırdan idari para cezası verdi.

RTÜK'ten Tele1 ve Ulusal Kanal'a '27 Mayıs' cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) haftalık olağan toplantısında, 27 Mayıs darbesi, sağlık beyanıyla sahte ürün ve ilaç pazarlaması yapan programlar ele alındı.

"MENDERES DİKTATÖR MÜSVEDDESİDİR" SÖZLERİNE CEZA

Toplantıda, izleme uzmanlarının raporlarını görüşen Üst Kurul, '18 dakika' programının sunucusunun, Menderes'e ilişkin, "Menderes demokrat falan değildir. Menderes diktatör müsveddesidir" sözleri nedeniyle Tele1'e ceza verdi. 

Kurul, ilgili kanun uyarınca yayıncı kuruluşa üst sınırdan idari para cezası uyguladı.

Ayrıca Üst Kurul, aynı programın sunucusunun, İstanbul'un Fethi'nin yıldönümünde Ayasofya'da okutulan Fetih Suresi'ni, "provoke edici bir eylem" olarak yorumladığı gerekçesiyle de bu durumu yasa ihlali olarak değerlendirerek cezai müeyyide uyguladı.

'27 MAYIS İHTİLALİ KUTLU OLSUN' İSİMLİ MARŞA ÜST SINIRDAN CEZA

Üst Kurul, 'Günaydın Türkiye' programında, '27 Mayıs İhtilali Kutlu Olsun' isimli marşı yayınlayan Ulusal Kanal'ın, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu'nun ilgili maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle, kanala üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

SAHTE İLAÇ REKLAMI YAPANLARA AĞIR PARA CEZASI

Üst Kurul'un gündeminde sağlık beyanıyla sahte ürün ve ilaç pazarlaması yapan kanalların programları da yer aldı.

RTÜK, doğru olmayan beyanlarla halka sahte ilaç ve cinsel ürün satışı yapan 1 An TV, Ber TV, Arafat TV, Alaska TV, Kanal Tek, Süper TV kanallarına ağır para cezası, program durdurma ve lisans iptali yaptırımları uyguladı.