Medya
Giriş Tarihi : 14-01-2021 03:02   Güncelleme : 19-01-2021 04:04

RTÜK'ten Halk TV'ye bu kez 'Fikri Sağlar' cezası

CHP'li Fikri Sağlar'ın başörtülü hakimlere yönelik sözleri nedeniyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Halk TV'ye oybirliğiyle idari para cezası verdi.

RTÜK'ten Halk TV'ye bu kez 'Fikri Sağlar' cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) yapılan yazılı açıklamaya göre, izleme uzmanlarının raporlarının görüşüldüğü Üst Kurul Toplantısı'nda Fikri Sağlar'ın Halk TV'de sarf ettiği sözler ele alındı.

Üst Kurul, 'Şirin Payzın ile Sözüm Var' programına konuk olarak katılan Sağlar'ın, "Türban, irticai faaliyetlerin, şeriat isteyenlerin üniformasıdır. Ben yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği doğrultusunda kuşkum var" sözlerini değerlendirdi.

"Fikri Sağlar'ın sözleri toplumun adalet mekanizmasına olan güvenini zedeleyebilir"

Yayında söylenen ifadelerin, toplumun adalet mekanizmasına güvenini zedeleyeceği kanaatine varan Üst Kurul, Sağlar'ın toplumun inanç değerlerini aşağılayan ifadeleri dolayısıyla yayıncı kuruluş Halk TV'nin yasayı ihlal ettiğine hükmetti.

"Halkta gerilime ve ayrışmaya sebep olabilecek beyanlar, toplumsal iç barışı bozar"

Fikri Sağlar'ın sözlerini, başörtülü kişilere ve başörtülü hakimlere karşı nefret duyguları oluşturma çabası olarak gören Üst Kurul, halkta gerilime ve ayrışmaya sebep olabilecek beyanların, toplumsal iç barışı bozabileceği düşüncesiyle kamusal yayıncılığın gereğini yerine getirmeyen Halk TV'nin cezalandırılmasına karar verdi.

Yayında konuğun uyarılmadığını da tespit eden RTÜK, 6112 sayılı kanunu ihlal eden yayıncı kuruluşa oybirliğiyle idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Gazeteci Özgen Bingöl de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kararın oybirliğiyle alındığını belirtti.

Ne demişti?

Halk TV'de 'Sözüm Var' programına katılan Fikri Sağlar, "Türban irticai faaliyetlerin, şeriat isteyenlerin üniformasıdır. Başörtüsü yüzyıllar boyunca Anadolu'da bir geleneksel giysidir. Arada fark var. Ben kendimden söylüyorum, yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde, benim haklarımı koruyacağına, adaleti yerine getirebileceği doğrultusunda kuşkum var. Nitekim de başıma geldi" demişti.

Sağlar'ın bu sözleri üzerine, hakkında soruşturma başlatılmıştı.