Çevre
Giriş Tarihi : 15-07-2021 01:23   Güncelleme : 20-07-2021 00:27

Rize'de sel faciası: 100'e yakın köy etkilendi, 1 kişi öldü, 3 kişi kayıp

100'e yakın köy ve beldenin sağanak yağışlardan etkilendiği Rize'de, yağışların ardından meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişiden haber alınamıyor.

Rize'de sel faciası: 100'e yakın köy etkilendi, 1 kişi öldü, 3 kişi kayıp

Rize’de şiddetli sağanağın ardından yaşanan sel ve heyelanda, merkeze bağlı Muradiye beldesinde bir kişinin cansız bedenine ulaşılırken, kayıp 3 kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor.

Kuvvetli sağanak sonucu sel ve heyelanların yaşandığı Güneysu ilçesinde ve merkeze bağlı Muradiye beldesinde kayıp ihbarında bulunuldu.

Bunun üzerine AFAD, jandarma, UMKE, JAK ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının arama-kurtarma ekipleri, sözkonusu kişilerin bulunması için çalışma başlattı.

AFAD'dan açıklama

AFAD'dan Rize'deki duruma ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Rize ili genelinde bugün aşırı yağışlara olarak sel ve su baskınları meydana gelmiştir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre Rize ili Çayeli ilçesi bakır istasyonunda metrekareye 190 kg, Çayeli ilçesinde metrekareye 148 kg, Güneysu ilçesinde metrekareye 207 kg yağış düştüğü bilgisi alınmıştır.

Rize ili Güneysu, Pazar, Ardeşen, Çayeli, Hemşin ve Çamlıhemşin ilçelerinde aşırı yağışlar sonucu 30'a yakın ihbarın alındığı bilgisi alınmıştır.

Rize ili Muradiye Beldesi; Orta, Karayemiş ve Tepebaşı köylerinde bazı binalarda çökmelerin olduğu bilgisi alınmıştır. AFAD, JAK, İtfaiye, Sağlık ve Emniyet ekipleri bölgede çalışmalara devam etmektedir.

Tedbir amacıyla 14.07.2021 tarihi gündüz saatlerinde Erzurum ilinden görevlendirilen arama-kurtarma personeli bölgede çalışmalara başlamış olup Trabzon ilinde bekletilen Samsun ekibi de Rize ilinde çalışmalara katılmıştır.Taşkın nedeniyle yolu kapanan Güneysu ilçesine bağlantı yolundan ulaşım sağlanmaktadır.

Rize ilindeki aşırı yağışlar sonucu bölgedeki olaylara destek vermek amacıyla; Erzurum, Samsun ve Ordu il AFAD ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. Ayrıca Tokat ili AFAD'dan da bir ekip tedbir amacıyla Trabzon iline sevk edilmiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ve İçişleri Bakanı Soylu bölgeye gidiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma Bakanı ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rize'de yaşanan sel nedeniyle bölgeye gidiyor.

Alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, Bakanlar Kurum, Soylu ve Karaismailoğlu, Rize'de yaşanan sel felaketi nedeniyle bölgeye giderek incelemelerde bulunacak.

Yollar ulaşıma kapandı, tarım arazileri zarar gördü

Rize'de etkili olan şiddetli sağanak nedeniyle bazı yollar ulaşıma kapandı, tarım arazileri zarar gördü, yer yer heyelanlar yaşandı.

Yağışın etkilediği Güneysu ilçesi İslahiye köyü ile Hemşin ilçesi Levent köyünde bazı yollar, yer yer yaşanan heyelanlar nedeniyle ulaşıma kapandı.

Güneysu Merkez Mahallesi'ndeki derenin taşması sonucu ilçe merkezi sular altında kaldı, 10'a yakın araç sel suları nedeniyle hasar gördü.