Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-03-2021 00:23   Güncelleme : 14-03-2021 01:08

Resmi Gazete'de yayımlandı: İşten çıkarma yasağı uzatıldı

Cumhurbaşkanı Kararı ile işverenin çalışanını işten çıkarma yasağının süresi uzatıldı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlandı: İşten çıkarma yasağı uzatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, 4857 sayılı İş Kanunu'nda işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemeyi içeren geçici 10'uncu maddesinin 1'inci ve 2'nci fıkralarında belirtilen süreler yeniden düzenlendi.

İş Kanunu'na 16 Nisan 2020'de eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, işyerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi yasaklanmıştı.

Ayrıca geçici maddede işverene, çalışanlarını 3 aylığına ücretsiz izne ayırmasına ilişkin düzenlemeye de yer verilmişti.

2 ay daha uzatıldı

Cumhurbaşkanı Kararı ile sözkonusu işten çıkarma ve ücretsiz izne ayırılmasına ilişkin düzenlemelerin süresi, 17 Mart'tan itibaren 2 ay daha uzatıldı.

Bakan Selçuk açıklama yaptı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

  • Normalleşme sürecinde istihdamı korumak için tedbirlerimize devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Nakdi Ücret Desteği ve Fesih Kısıtı'nı 2 ay süreyle uzatıyoruz.