Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 17-02-2021 00:46   Güncelleme : 19-02-2021 22:47

Psikolog Doğan Cüceloğlu kimdir? İşte yaşamöyküsü...

Ünlü psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu'nun, beklenmedik ölümünün ardından, kendisini tanımayan çok sayıda kişi kim olduğunu araştırmaya başladı. İşte Cüceloğlu'nun hayat öyküsünden kesitler...

Psikolog Doğan Cüceloğlu kimdir? İşte yaşamöyküsü...

Psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu, 1938 yılında Mersin Silifke'de 11 çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldi.

Ankara ve Kırklareli'nde liseyi bitirip İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu.

ABD'de Illinois Üniversitesi'nde Bilişsel Psikoloji doktorasını tamamlayan Cüceloğlu, Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi ile Boğaziçi Üniversitesi'nde görev yapmasının yanı sıra, Fulbright bursu ile Berkeley'deki California Üniversitesi'nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bir sene çalıştı.

Kırktan fazla bilimsel makalesi yayımlanan bir psikolog ve çeşitli topluluklara bilimsel psikoloji çerçevesinde gelişim seminerleri sunan bir iletişim psikolojisi uzmanı olan Cüceloğlu, 1980-1996 yılları arasında ABD'deki Fullerton şehrinde California Eyalet Üniversitesi'nde görev aldı.

1996'dan bu yana Türkiye'de üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, anne-babalara ve iş insanlarına yönelik seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları düzenledi.

1990'dan bu yana kitaplarını Türkçe olarak yayımlayan Cüceloğlu, Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen kitaplar kaleme adı.

Yıldız Cüceloğlu ile evli olan uzman psikolog Doğan Cüceloğlu'nun Timur adında bir oğlu bulunmaktadır.