Gündem
Giriş Tarihi : 03-05-2021 23:59   Güncelleme : 08-05-2021 00:37

Prof. Mehmet Ceyhan'dan korkutan mutant virüs açıklaması

Habertürk canlı yayınına katılan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutant virüsler ve çocukların aşılanmasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Prof. Mehmet Ceyhan'dan korkutan mutant virüs açıklaması

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Habertürk televizyonunun canlı yayınında, sokağa çıkma yasağı, çocukların aşılanması ve mutant virüslerle ilgili flaş açıklamalarda bulundu.

"Kısıtlamalara bağlı vaka düşüşü beklemiyoruz"

"29 Nisan'da başlayan kısıtlamalara bağlı vaka düşüşü beklemiyoruz. Vaka sayılarındaki değişimi ona bağlamak yanlış" diyen Prof. Dr. Ceyhan, "Tam kapanmanın vakalar üzerindeki etkisinin 1 hafta ila 10 gün içerisinde görüleceğini belirterek, "Bu azalmaları ve artmaları her zaman bir önleme ya da aşıya bağlamak doğru değil" değerlendirmesinde bulundu.

"Yeni mutant virüsler de geliyor maalesef"

Prof. Dr. Ceyhan, mutasyona uğrayan virüslerle ilgili olarak da, "Çok bulaşıcı bir mutant virüs Türkiye'de yayılmış durumda, yenileri de geliyor maalesef" dedi.

"Çocuklara aşılama yapamazsak pandemiyi bitirmemiz zorlaşır"

Aşı çalışmalarına yönelik de açıklama yapan Ceyhan, "Unutulmaması gereken grup 18 yaş altı" diyerek, 3 firmanın 18 yaş altının aşılanmasıyla ilgili olarak yoğun çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Türkiye'nin sözkonusu 3 firmadan BioNTech/Pfizer ile ilişkisi olduğunu ifade eden Ceyhan, Moderna ve Johnson & Johnson'la Türkiye'nin bir ilişkisi olmadığını belirterek Sağlık Bakanlığı'na şu çağrıda bulundu:

Bizim şimdiden çocuklar için olan aşıyı satın alıp stoklayacak mıyız, yoksa anlaşmalar mı imzalayacağız; garanti altına almamız lazım. Öbür türlü çocuklara aşılama yapamayacağız. Çocukların yurtdışına giriş ve çıkışında sorunlar olur. Ve bu pandemiyi toplumda bitirmemiz zorlaşır.