Gündem
Giriş Tarihi : 19-04-2020 01:17   Güncelleme : 21-04-2020 00:54

Prof. Kara: Vaka sayısında azalma var demek için çok erken

Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye'de yeni tip koronavirüs vaka sayılarında azalma olduğunu söylemek için erken olduğunu belirterek, "Yeni tanı konan vaka sayısında azalma var, bu aslında iyiye işaret. Ama daha azalıyor demek için süre çok kısa" dedi.

Prof. Kara: Vaka sayısında azalma var demek için çok erken

Türkiye’nin tedavide iyi bir konumda olduğunu belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Avrupa'da maddi olanaklar ve teknoloji açısından bizden iyi durumda olan ülkeler var. Ama sağlık personelimiz eğitim ve bilgi birikimi açısından tartışılmaz Avrupa’nın en iyisi. Bunu da Cumhuriyet sonrası tıp eğitimine borçluyuz" dedi.

"AVRUPA'YA GÖRE OLDUKÇA İYİ DURUMDAYIZ"

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi de olan Prof. Dr. Ateş Kara, ülkemizde koronavirüse bağlı ölüm oranının Avrupa’ya göre oldukça iyi olduğunu belirterek, "Mesela İtalya'da bu rakam neredeyse 12'lerde, Fransa’ya baktığımıza 6'ların üzerinde, İspanya'da 10’a yakın, ABD’de 5. Yani ABD 100 kişiden 4 veya 5 kişiyi kaybediyor. Türkiye’de bu rakam 2.1 civarında. Bu iyi bir rakam" diye konuştu.

"YATAĞINIZIN OLMASI YETERLİ DEĞİL"

Türkiye’nin yatak sayısı olarak da iyi ülkeler arasında geldiğini anımsatan Prof. Dr. Kara, "Yatağınız olabilir ama orada size destek verecek elemanınız iyi değilse bunun bir anlamı olmaz. Türkiye yoğun bakım yatağı sayısı yüksek ülkelerden birisi. Yoğun bakımdaki yetişmiş ekibin iyi olması da buraya giren hastaların yoğun bakımdan çıkabilmelerini sağlıyor" dedi.

"BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN İYİ ÇALIŞMASI İÇİN ÜÇ FAKTÖR VAR"

"İlaç belki daha erken bulunabilir, üzerinde çok çalışılıyor ama etkili ve kesin koruyuculuğunun olduğunu söyleyebileceğimiz bir aşının 2021'den önce gelmesi çok iyimser bir bakış" diyen Kara, yurttaşlara şu önerilerde bulundu:

"Bir ilacımız da olsa bugün için halen ve halen en etkili yöntem sosyal izolasyon, maskeyi gerektiğinde kullanmamız ve el yıkamamız. Bağışıklık sisteminin normal çalışmasını, fonksiyonunu iyi görmesini sağlamak için üç faktör var: Dengeli beslenme, düzenli uyku ve kısa süreli de olsa gün içinde 30 dakikalık yürüyüş."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum