Gündem
Giriş Tarihi : 23-12-2021 01:20   Güncelleme : 26-12-2021 03:54

Prof. Dr. Serap Yavuz'dan Omicron varyantıyla ilgili korkutan uyarı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, tüm dünyada hızla yayılan Omicron varyantının bu kez yeni bir dalga değil, tsunamiye yol açacağını söyledi.

Prof. Dr. Serap Yavuz'dan Omicron varyantıyla ilgili korkutan uyarı

"Dalga değil, tsunami ile karşı karşıyayız"

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, tüm dünyayı hızla etkisi altına alan ve ABD ve Avrupa'da kapanmaya neden olan Omicron varyantıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Yavuz, pandemi başladığından beri hep yeni dalgalardan bahsedildiğini, ama bu kez ciddi bir tsunami ile karşı karşıya olunduğunu söyledi.

"Vakaların çoğunluğunu gençler oluşturuyor"

Prof. Dr. Yavuz, Güney Afrika'dan gelen veriler hastalığın hafif seyirli olduğunu gösterse de vakaların çoğunluğunu gençlerin oluşturması ve Güney Afrika'da toplumda hastalığı geçirme oranının yüzde 75'leri bulması nedeniyle Omicron'un hafif hastalığa neden olduğuna dair kesin bir kanıya varmak için henüz çok erken olduğunu vurguladı.

"Bulaşma hızı Delta'dan katbekat fazla"

Prof. Dr. Yavuz, İngiltere ve Norveç'ten gelen bilgilere göre hastalık seyrinin daha çok Delta varyantına benzediği yönünde olduğunu, ancak Omicron'un bulaşma hızının Delta'yı katladığı göz önüne alındığında, vaka sayılarının sağlık sistemlerini zorlayabilecek düzeylere ulaşma riski bulunduğunu belirtti.