Gündem
Giriş Tarihi : 04-12-2020 13:50   Güncelleme : 10-12-2020 02:59

Prof. Dr. Kara açıkladı: Koronavirüs aşıları ne zaman başlayacak?

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs aşılarının ne zaman başlayacağını açıkladı.

Prof. Dr. Kara açıkladı: Koronavirüs aşıları ne zaman başlayacak?

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, herkesin merak ettiği konuya açıklık getirdi.

"AŞI GELİNCE HEMEN YAPILMAYACAK"

Koronavirüs aşısının 11 Aralık'ta Türkiye gelmesinin planlandığını belirten Prof. Dr. Ateş, "Aşı gelince hemen yapılacak mı? Hayır. Onun da temel nedeni hangi aşı olursa olsun, her ülke kendi testlerini ve uygulamalarını mutlaka yapıyor. Tüm testleri yapılmış olmasına rağmen bir kere daha yapılacak. Bu standartlar sağlandıktan sonra bu aşı kullanılabilecek" değerlendirmesinde bulundu.

"TEST UYGULAMA SÜRESİ VAR"

Testlerin uygulama süresinin 7 günden kısa olmadığının altını çizen Ateş, "Bir kısmının süresi 2-3 gün. Bu testi geçerse, bir sonraki test yapılacak. Onun için de bu sürenin 14 günün altında olması mümkün değil" ifadelerini kullandı.

"EN ERKEN TARİH 25-25 ARALIK"

"Türkiye'ye ilk aşı 11 Aralık'ta gelebilecek gibi görünüyor" diyen Prof. Dr. Ateş, herkesin merakle beklediği tarihi şu sözlerle dile getirdi:

"Geldikten sonra en az 14 gün testleri sürecektir. Bu süre 15 gün ya da 20 gün olabilir. Aradaki testte bir sorun çıkarsa tekrar yapılır, değerlendirilir. Testin işleyişi sırasında tereddütte kalınırsa o test tekrar yapılır. Bizim aşı 11 Aralık'ta gelince en erken yapılacağı tarih 25-26 Aralık gibi olur."