Gündem
Giriş Tarihi : 19-09-2021 03:45   Güncelleme : 23-09-2021 04:10

Prof. Dr. Ceyhan'dan çocuklara tek doz aşı sorusuna yanıt

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İngiltere'nin Türkiye'yi kırmızı listeden çıkarma kararına ve 12-18 yaş arası çocuklara tek doz aşı uygulanabilir mi tartışmasına ilişkin açıklama yaptı.

Prof. Dr. Ceyhan'dan çocuklara tek doz aşı sorusuna yanıt

İngiltere, koronavirüs kısıtlamaları kapsamında seyahat listesini güncelledi, 17 Mayıs’tan bu yana kırmızı listede yer alan Türkiye'nin kırmızı listeden çıkarıldığını duyurdu.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İngiltere'nin bu konudaki kararına ilişkin yaptığı açıklamada, "İngiltere bize iyilik olsun diye kırmızı listeden çıkarmadı. Vatandaşına tatil yapacak yer arıyor. Portekiz'i çıkardı. Gidenlerde vaka artınca tekrar kırmızı listeye aldı. Aman dikkat" ifadelerini kullandı.

"Tam aşılı olanlar için dönüşte karantina kalktı"

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Ceyhan, şu uyarılarda bulundu:

İngiltere, Türkiye ile birlikte 8 ülke/bölgeyi kırmızı listeden amber listeye aldı. 4 Ekim'de de amber ve yeşil liste birleşecek ve gidilecek ve gidilmeyecek ülkeler sınıflamasına geçecek. Özetle kendilerinin kabul ettiği aşılarla tam aşılı olanlar için dönüşte karantina kalktı.

"Ülkeye girişlerinde ve 2. günde olmak üzere en az 2 PCR testi istemeliyiz"

Dilerim Rusların gelişindeki hatayı yapmayız. İngiltere'de dün yeni vaka sayısı 32 bin ve henüz bizde sorun olmayan beta ve gamma gibi çok sayıda varyantın yayılım gösterdiği bir ülke. Ülkemize girişlerinde çok kontrollü olmazsak varyantları ülkemizde de yayarız.

Ülkeye girişlerinde ve 2. günde olmak üzere en az 2 PCR testi istemeliyiz. İngiltere bize iyilik olsun diye kırmızı listeden çıkarmadı. Vatandaşına tatil yapacak yer arıyor. Portekiz'i çıkardı. Gidenlerde vaka artınca tekrar kırmızı listeye aldı. Aman dikkat.

"İngiltere bizde yapılan Biontech/Pfizer aşılamasını bile kabul etmiyor"

İngiltere bizi kırmızı listeden çıkardı ama, bizde yapılan Biontech/Pfizer aşılamasını bile kabul etmiyor. İkinci listedeki ülkeler ise 4 Ekim'de eklenecek.

Yani bizden çok vakası olan bu ülke kendi vatandaşının tatil için buraya gelmesine izin veriyor ama oraya gidecek Türkler aşılı olsa bile, 10 gün izolasyonda kalacak. Hatta ABD'de aşı olanlardan bile sadece ABD vatandaşlarını kabul ediyor.

"Çocuklarda tek doz aşı bu koşullarda düşünülemez bile"

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sosyal medya hesabında, 12-18 yaş arası çocuklarda tek doz aşının çok sorulduğunu belirterek, bu konuda da bir açıklama yaptı.

Prof. Dr. Ceyhan, şu ifadeleri kullandı:

Tek doz ancak vaka sayıları düşük ve salgının kontrol altında olduğu ülkelerde ve toplumsal bağışıklık kısa sürede sağlanabilecekse konuşulabilir. Çünkü etkinliği çok düşük.

Türkiye'nin şu durumunda, vaka sayısı bu kadar yüksekken ve birkaç ayda toplumsal bağışıklık sağlanması mümkün değilken düşünülemez bile.