Gündem
Giriş Tarihi : 19-10-2020 23:41   Güncelleme : 23-10-2020 02:20

Prof. Dr. Ceyhan: Tanısı konmamış kişiler aramızda dolaşıyorlar

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yaptığı açıklamada, "Şu anda vaka sayısının çok yüksek olduğu bir dönem yaşıyoruz. HES'te kayıtlı olmayan, tanısı konmamış kişiler rahatlıkla dolaşıp virüs yayıyorlar" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ceyhan: Tanısı konmamış kişiler aramızda dolaşıyorlar

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Haber Global yayınında yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"BÜTÜN ÜLKEYİ TARAMADIĞINIZ SÜRECE VAKALARIN EN FAZLA 10'DA 1'İNİ YAKALARSINIZ"

"Vakaların sadece yüzde 10'u belirti veriyor" diyen Prof. Dr. Ceyhan, şunları kaydetti:

En iyi şekilde test yapan ülkelerde bile bu bildirdikleri rakamın 10 katı kadar vaka olduğunu da biliyoruz. Siz bütün ülkeyi taramadığınız sürece en fazla 10'da birini yakalayabilirsiniz. Bu ikisini üst üste koyunca şu anda vaka sayısının çok yüksek olduğu bir dönem yaşıyoruz. İşyerinde, AVM'de, restoranda en az birkaç virüs taşıyan insan ile karşılaşacaksınız. Aynı şey okullar için de geçerli, onun için tedbirler bu kadar önemli.

"ÜLKE SATHINDA YÜRÜTÜLMESİ GEREKEN BİR SAVAŞ VAR"

Bütün insanlar, yüzde yüz maske taksa, mesafe kuralına uysa, zaten başka tedbire gerek yok. Devletin araya girmesi lazım. Mutlaka devlet de bazı tedbirler alıyor. Siz de o tedbirlere uymak için çaba sarf ediyorsunuz. Artık bu iş Kurtuluş Savaşı'ndaki gibi belli bölgede bir savaş değil, Türkiye'nin bütün köyünden kasabasına kadar ülke sathında yürütülmesi gereken bir savaş var.

"HES'TE KAYITLI OLMAYAN, TANISI KONMAMIŞ KİŞİLER VİRÜS YAYIYOR"

İstanbul'da alınan önlemlerle vaka sayısı 1000'lere kadar indirildi. Arkasından şehirlerarası dolaşımı açınca kontrolsüz bir şekilde bütün ülkeye yayıldı. Hâlâ kontrolü mümkün olmayan bir noktada değiliz. Bazı önlemler alınabilir. Bütün Türkiye'de kademeli mesai uygulayacaksınız, özel sektöre de uygulayacaksınız. Şehirlerarası ulaşımı da kontrol altına alacaksınız. HES'e güvenerek her şey olmaz. HES'te kayıtlı olmayan, tanısı konmamış kişiler rahatlıkla dolaşıp yayıyorlar. Aslında çok zor değil bunları yapmak. Yeter ki bir irade konulsun ortaya ve halk bütün tedbirlerin alındığı güvencesi ile kendi üzerine düşeni yapabilir.