Gündem
Giriş Tarihi : 14-02-2021 02:27   Güncelleme : 16-02-2021 04:01

Prof. Dr. Akın'dan mutasyonlu virüs uyarısı: Çok hızlı yayılacak!

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, Türkiye'de 33 ilde mutasyonlu virüse rastlanıldığını, ancak şehirlerarası ulaşımın durdurulmaması ve halkın eş dost ziyaretlerine devam etmesi nedeniyle çok hızlı yayılacağını gördüklerini söyledi.

Prof. Dr. Akın'dan mutasyonlu virüs uyarısı: Çok hızlı yayılacak!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, mutasyonlu virüsün şu ana kadar Türkiye'de 33 ile yayıldığını söyledi.

"Yarın başka bir rakamla karşılaşabiliriz"

Prof. Dr. Akın, virüsün yayılımına ilişkin, "Öyle bir mutantla karşılaştık ki, yayılımı Vuhan'dan dünyaya dağılan virüse göre çok hızlı. 33 ilde biz saptadık ama Türkiye'nin tüm illerinde bunu saptamak için çalışma sürdürülüyor. Yarın bir başka rakamla karşılaşabiliriz" ifadelerini kullandı.

"Çok hızlı bir şekilde yayılacağını görüyoruz"

"Bu yayılıyor. Çünkü şehirlerarası ulaşımda durma yok. Herkes yine eşe, dosta, akrabaya ziyaretlerini yapıyor" diyen Akın, şöyle devam etti:

Sosyal amaçlı ziyaretler olduğu için iller arası geçiş oluyor ve çok hızlı bir şekilde yayılacağını görüyoruz. İngiltere örneğini biliyorum; İngiltere'de yaklaşık 5 hafta sonunda saptanan tüm virüslerin yüzde 70'i bu mutant virüs oldu. Yani çok hızlı yayılıyor.

"Kontrol edemediğimiz yeni mutant vakaları artıyor"

Akın, mutant virüsün hastalığın şiddetinde bir değişiklik yapmadığına dikkat çekerek, şu uyarılarda bulundu:

Hastalığın şiddeti değişmiyor; ama yüzde 1 ölüm varsa 100 kişiden 1'ini kaybedebilirsiniz, ama vaka sayısı 100 bin olursa bin kişiyi kaybedersiniz; onun için de ölüm sayısının artmasından, yoğun bakımlara yüklenilmesinden bir parça tedirginiz. Şu an yük taşınıyor. Çünkü vaka sayısı kontrol edilebilir ölçüde; ama kontrol edemediğimiz yeni mutant vakaları artıyor. Bunu kontrol etmek için çaba harcamak lazım. Burada devlete iş düşüyor, yönetimlere iş düşüyor, ama vatandaşa da iş düşüyor. Yani bireylerin bizlere, önerilere katılarak tüm toplumun korona belasından korunmasında yardımcı olması lazım.