Gündem
Giriş Tarihi : 29-04-2021 02:18   Güncelleme : 03-05-2021 00:15

Prof. Ceyhan'dan yeni mutasyon uyarısı: Hindistan varyantı yayılacak

Habertürk televizyonunda Hindistan varyantı hakkında konuşan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İstanbul'da yaşayanların şimdiden yazlık bölgelere ve memleketlerine gittiğini hatırlatarak, "İstanbul'daki virüsü yayıyoruz. İstanbul'da Hindistan varyantı 5 kişide tespit edilmiş. Bunu da alıp gittiler bu insanlar. Gittikleri yerlerde de yayacaklar" dedi.

Prof. Ceyhan'dan yeni mutasyon uyarısı: Hindistan varyantı yayılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, İstanbul'da ilk kez 5 kişide Hindistan varyantı görüldüğünü duyurdu.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Habertürk televizyonunda Hindistan varyantı hakkında konuştu.

"İstanbul'daki virüsü yazlık yerlere, memlekete giderek yayıyoruz"

Bugün, İstanbul'daki yurttaşların, yazlık bölgelere ve memleketlerine gittiklerini anımsatan Prof. Dr. Ceyhan, "Özellikle yazlık yerler... Bu insanların bir kısmı memleketine gidiyor. İstanbul'daki virüsü yayıyoruz. İstanbul'da Hindistan varyantı 5 kişide tespit edilmiş. Bunu da alıp gittiler bu insanlar. Gittikleri yerlerde de yayacaklar" dedi.

"Başka bir mutasyonla beraber olduğunda daha tehlikeli olabiliyor"

Ceyhan, "Yeni bir varyant. Fakat Hindistan'da daha önce görüldü ve hızla yayıldı. Hindistanlı bilim insanları, bu varyantın daha ağır seyretmediğini söylüyor. Fakat başka bir mutasyonla beraber olduğunda daha tehlikeli olabiliyor. Fakat daha bulaşıcı olduğunu savunan bir grup bilim insanı da var. Şu an için İngiltere varyantından daha ağır seyreden bir varyant gibi görünmüyor" diye konuştu.

"Yayılmaya devam edecek"

"Seyahat kısıtlamasını insanlar şehirden şehire virüs götürmesin diye yapılsın istedik ama insanlara 'şu saatten sonra yasak başlıyor' deyince bu manzaralar çıkıyor ortaya" diyen Ceyhan, "Daha şimdiden aldığımız önlemlerden bir tanesini bertaraf ettik. Dolayısıyla bu yayılmaya, bu insanların gittiği yerlere yayılmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

"Aşılananları yeniden aşılamak zorunda kalabiliriz"

BioNTech aşı takviminde değişikliğe gidilmesini de değerlendiren Ceyhan, "Aşılarda istisnalar vardır. Genellikle dozlar arası sürenin azaltıması, aşının koruyuculuğunda azalmaya neden olmaz. Fakat biz bu şekilde geciktirirsek karşımıza iki tehlike çıkar. İlk olarak, aşılananları yeniden aşılamak zorunda kalabiliriz. İkinci olarak da, virüsün mutasyona uğranmasına fırsat tanıyoruz" dedi.