Gündem
Giriş Tarihi : 01-07-2020 23:53   Güncelleme : 04-07-2020 00:46

Prof. Ceyhan'dan 'normalleşme' tepkisi: Bu böyle gitmez

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip koronavirüs salgınında yaşanan normalleşmeye sürecine ilişkin, "Bu şekilde bu ölümler ve vaka sayısıyla devam edersek, kısa bir sürede vakaları aşağı indirmemiz mümkün değil. Bu virüs yükü ile, bu kadar vaka yükü ile uzun süre gidemeyiz" dedi.

Prof. Ceyhan'dan 'normalleşme' tepkisi: Bu böyle gitmez

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Kabul edelim ki, koronavirüsle mücadelede sıkıntılı bir evreye girmiş durumdayız. Salgının yayılma ivmesini nisan ayının ortasından itibaren baskılayıp aşağı doğru çekebilen Türkiye, haziran ayında bu mücadelede kazandığı zeminin bir kısmını kaybederek Covid-19 ile yürüttüğü bilek güreşinde bir kilitlenmeye girmiştir" ifadelerini kullandı.

"ÇOK HIZLI BİR NORMALLEŞME MODELİ UYGULANDI"

Hürriyet gazetesinden Sedat Ergin'e konuşan Ceyhan, "Salgın yazdan etkilenecek diye hesaplandı, biraz ona güvenerek çok hızlı bir normalleşme modeli uygulandı. Bunu uygulayan her ülke bir yerde takıldı. Normalleşmenin etkisi öngörülemedi. Normalleşme gerçekten beklenilenin çok üzerinde olumsuz etki yaptı. Bizim normalleşme adımlarımızla birlikte vakaları indirememeye başladık" diye konuştu.

"BU RAKAMLAR KENDİ KENDİNE DÜŞMEZ"

Ceyhan, "Bu şekilde bu ölümler ve vaka sayısıyla devam edersek, kısa bir sürede vakaları aşağı indirmemiz mümkün değil. Bu virüs yükü ile, bu kadar vaka yükü ile uzun süre gidemeyiz. En kısa sürede mutlaka ekstra tedbirler almamız lazım. Çünkü görülen o ki, ek tedbirler olmadan mümkün değil. Bu kadar tedbirle bu kadar gidiyor bu iş" dedi.

Ceyhan, "Bunu yapmak zorundayız. Aksi takdirde bu rakamlar kendi kendine düşmez. Bu kilitlenmeyi uzun süre taşıyamayız böyle" şeklinde konuştu.