Gündem
Giriş Tarihi : 19-11-2020 03:14   Güncelleme : 22-11-2020 03:07

Prof. Ateş Kara'dan virüs uyarısı: 3 hafta tam kapanma olmalı

"Önümüzdeki dönem bizi tedirgin ediyor" diyen Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Aslında gerçekten çok büyük bir dalga geliyor veya şu anda tepe noktasında büyük bir dalga yaşıyoruz. 3 hafta tam kapanma sağlarsak rakamları aşağı çekmeyi sağlarız" çağrısında bulundu.

Prof. Ateş Kara'dan virüs uyarısı: 3 hafta tam kapanma olmalı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, hiç kimsenin dışarı çıkmadığı bir tabloda rakamları aşağı çekebileceğimizi vurguladı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadeleye ilişkin kritik değerlendirmeler yapan Prof. Kara'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"TEPE NOKTASINDA BÜYÜK BİR DALGA YAŞIYORUZ BELKİ DE"

'Türkiye'nin özelliği şu; özellikle çocukluk çağındaki aşılarımız ve risk grubu dediğimiz aşıya ihtiyacı olan grubun aşıları devlet tarafından karşılanıyor. Büyük oranda pandemi dönemindeki bu aşılar da ücretsiz yapılacaktır. Türkiye'de yüzde 99.9 ücretsiz olur.

Aslında gerçekten çok büyük bir dalga geliyor veya tepe noktasında büyük bir dalga yaşıyoruz şu anda. Bütün dünya ülkeleri demeyelim ama birçok ülkede, bizim de dahil olduğumuz çok hızlı bir yükseliş görülüyor.

"BİZİ KORKUTAN, DÜNE GÖRE BUGÜNÜN RAKAMLARI ÇOK YÜKSEK... KATLANARAK YÜKSELİYOR"

Dünya geneline baktığımız zaman ABD son iki haftadır bugüne kadar gördüğü en yüksek rakamları gördü. Avrupa'ya baktığımızda salgının en yüksek rakamları geçen haftadan bu yana görülüyor. Bizi korkutan durum, düne göre bugünün rakamları çok yüksek. Katlanarak yükseliyor.

Aslında böyle bir hızlı yükselme dönemini İtalya şubat ayında görmüştü, biz nisan ayında görmüştük. Bu dönemde ise nisan ayına göre daha yüksek. Önümüzdeki dönem bizi daha tedirgin ediyor. Mutlak ve mutlak daha tedbirler almamız gerekiyor.

"3 HAFTA TAM KAPANMA SAĞLARSAK RAKAMLARI AŞAĞI ÇEKERİZ"

Bugün ben şöyle bir değerlendirmede bulunmuştum: Eğer bana kişisel olarak sorarsanız, bizim yapmamız gereken 3 hafta tam kapanmamız gerekir. 3 hafta tam kapanma sağlarsak rakamları aşağı çekmeyi sağlarız.

Ama tam kapanma derken ev içi dışında başka kimseyle görüşmemekten bahsediyoruz. Ama burada 'temizlik hizmetleri devam etsin' dersek bu süreyi biraz daha uzatmamız gerekli. Ne sizlerin ne de kimsenin evden çıkmadığı bir üç hafta sağlarsak virüsün önünü keseriz.

"1 KİŞİ ORTALAMA 3 KİŞİYE BULAŞTIRIYOR"

Prof. Dr. Kara, tam kapanmanın psikolojimiz ve sosyal yaşamın devamı açısından mümkün görülmediğini anlatırken, bu nedenle bu sürenin üç haftadan daha uzun olmaması gerektiğini belirtti.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan kısıtlama kararlarına ilişkin, "Kesinlikle etkisi olacaktır" diyen Prof. Kara, şöyle devam etti:

Bunu değerlendirmemiz lazım. Bir kişi ortalama 3 kişiye bulaştırıyor. Hiç müdahale olmasa bu rakam 5-6 arasında. Bizdeki önlemler 3'ler civarında tutuyor. Yaz aylarında bu 1.5'un altına bile indi. Havaların soğuması, kapalı ortamlara girmemizle beraber 3'lere çıktı. Tedbirlere uyarsak bu rakamlar 1'lere iner.