Gündem
Giriş Tarihi : 11-07-2021 01:13   Güncelleme : 17-07-2021 02:36

Prof. Ateş Kara'dan Delta varyantı uyarısı: 'Neden tedirgin olmalıyız?'

Aşıların Delta varyantı üzerindeki etkisini anlatan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, neden tedirgin olmamız gerektiğini, "Çok daha az virüs, çok daha ağır hastalığa neden oluyor" şeklinde açıkladı.

Prof. Ateş Kara'dan Delta varyantı uyarısı: 'Neden tedirgin olmalıyız?'

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş KaraDelta varyantı ile İngiltere varyantı arasındaki farkı CNN TÜRK'te Cüneyt Özdemir ile 5N1K programında anlattı. 

Milliyet'in aktardığına göre, Prof. Dr. Kara'nın açıklamaları şöyle:

Pek çok varyant konuşmaya başladık. Öncellikle şunu söyleyebiliriz: Yapısal özelliklerinde değişiklik gösteriyorsa biz buna 'varyant' diyoruz. Eylül başında İngiltere varyantı başladı. Delta varyantı ise aralık ayı gibi Hindistan'da ortaya çıktı.

Daha önce yüzde 50'sinden fazlasının enfeksiyon geçirdiği bir bölgede ortaya çıktı. Sonrasında Hindistan'da hızla yayıldı. Problem çıkarabilecek bir varyant olarak kabul edildi.

"Daha fazla bulaşıyor, daha hızlı yayılıyor"

İngiltere varyantının başlangıcı İngiltere'ydi. Delta varyantı İngiltere'de vakaların çok büyük bir bölümünü oluşturuyor. Neden tedirgin olmalıyız? Daha fazla bulaştığını, daha hızlı yayıldığını gösteriyor. İlk virüsü Vuhan virüsü olarak değerlendirecek olursak, onu takip eden İngiltere varyantı, 2 kat fazla bulaşıyordu. Hastalığın ağırlığında fark yaratmamıştı. Delta varyantı ise İngiltere varyantına göre 2 kat fazla bulaşıyor. Daha fazla enfeksiyona neden olabiliyor.

"Çok daha az virüs, çok daha ağır hastalığa neden oluyor"

Biz ne yapabiliriz? Normal şartlarda virüsün damlacık yolu ile geçtiğini söylemiştik. Bu virüs damlacıkla gene. Çok daha az virüs, çok daha ağır hastalığa neden oluyor.

Delta varyantı enfekte olan kişiden çok daha fazla sayıda atılıyor. Eski virüs ile 10 atılıyorsa bu varyant ile 15 ila 20 atılıyor sayı olarak. Önceden ben 10 virüs aldığımda hasta oluyorsam bu defa rakamın 3 ila 4 arasında olduğunu görüyoruz. Bu da benim çok daha kolay hastalanmama neden oluyor.

"İki doz aşılıysak, Delta'ya karşı korunuyoruz demektir"

Ne yapabiliriz? Birincisi maske ve mesafe çok etkili. İkinci de aşılar çok etkili. Bir miktar etkide azalma olduğunu söylüyoruz. Ancak 2 doz aşılıysak, biz Delta'ya karşı korunuyoruz demektir. Korunuyoruz derken şöyle açıklayalım: Aşılar, Delta'da hastaneye başvuracak kadar ağır olmasını ya da kayıpları önleyecek kadar önemli.

"BioNTech aşısında Delta varyantına karşı koruyuculuk yüzde 67"

İki aşının da yoğun bakıma gitmek ile kayıpları önlediğini söyleyebiliriz. BioNTech aşısı için Delta varyantına karşı koruyuculuk yüzde 67. Yani aşı olanların bazılarında Delta varyantı ile boğaz ağrısı gibi durumlar ortaya çıkabiliyor.

Bugün delta varyantı, başka gün başka bir varyant olacağını düşünerek kişiler arasındaki mesafeye çok dikkat ettirmeliyiz ve kapalı alanlarda maskeye dikkat etmeliyiz.