Gündem
Giriş Tarihi : 27-12-2021 03:40   Güncelleme : 31-12-2021 04:08

Pitbull dehşetine maruz kalan Minik Asiye'ye ilk doku nakli yapıldı

Gaziantep'te pitbull cinsi 2 köpeğin saldırısına uğrayarak ağır yaralanan 4 yaşındaki Asiye Ateş'in ilk seans doku nakli ameliyatı gerçekleştirildi. Minik kızın doktoru Prof. Dr. Ömer Özkan, "Asiye'nin sağlığına kavuşması bir yılı bulabilir" dedi.

Pitbull dehşetine maruz kalan Minik Asiye'ye ilk doku nakli yapıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde 22 Aralık günü 2 pitbull cinsi köpeğin saldırısına uğrayarak ağır yaralanan 4 yaşındaki Asiye Ateş'in tedavisini, Türkiye'nin ilk yüz ve çift kol nakillerini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan'ın takip etmesini istedi.

Sağlık Bakanlığı'nın görevlendirdiği hava ambülansıyla Gaziantep'ten Antalya Havalimanı'na getirilen küçük kız, 112 Acil Servis ekipleri tarafından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi.

Hastaneden açıklama: "Nakledilen dokular sağlıklı"

Minik Asiye'nin, Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından yapılan ilk seans ameliyatı gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yıldıray Çete tarafından yapılan yazılı açıklamada şu bilgiler verildi:

Köpek saldırısı sonrası ilk müdahaleleri yapılıp hastanemize sevki yapılan 4 yaşındaki Asiye Ateş'in yüz ve saçlı bölgesindeki doku kayıpları için ilk seans ameliyatı gerçekleştirildi. Doku nakilleri mikrocerrahi yöntemle yapıldığı için ilk birkaç günlük dönemde doku ile ilgili riskleri olmakla birlikte, şu an itibariyle hem nakledilen dokular sağlıklı, hem de hastanın yaşam bulguları stabildir. Hastamızın yoğun bakım ünitesinde izlemine devam edilecektir. Süreç ile ilgili bilgi verilmeye devam edilecektir.

Prof. Dr. Ömer Özkan: "Sağlığına kavuşması bir yılı bulabilir"

Minik Asiye'nin ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan da NTV'ye açıklamalarda bulundu.

Özkan, ameliyata ilişkin, "Operasyon gayet başarılı geçti. Hastanın genel durumu iyi. Dokunun tutmasını bekleyeceğiz, ikinci operasyon daha sonra gerçekleştirilecek. Asiye'nin sağlığına kavuşması bir yılı bulabilir" dedi.