Siyaset
Giriş Tarihi : 26-12-2020 00:28   Güncelleme : 28-12-2020 18:09

Özgür Özel'den OHAL komisyonu süresinin uzatılmasına tepki

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, OHAL Komisyonu'nun görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına tepki göstererek, "4 yıla varan bir mağduriyet olduğu dikkate alındığında, komisyonun görev süresinin uzatılması değil, bir an önce mevcut dosyalar hakkında karar verilmesi gerektiği açıktır" dedi.

Özgür Özel'den OHAL komisyonu süresinin uzatılmasına tepki

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaptığı yazılı açıklamada, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun görev süresinin 1 yıl süreyle uzatılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı'nı değerlendirdi.

20 Temmuz 2016'da ilan edilen OHAL'in, yaklaşık 2 yıl önce kaldırılmasına rağmen halen fiilen yürürlükte olduğunu savunan Özel, OHAL döneminde bulunması gereken pek çok düzenlemenin hâlâ yürürlükte olduğunu, bu duruma en vahim örneğin ise OHAL Komisyonu olduğunu öne sürdü.

"16 bin 50 başvuru hakkında hâlâ karar verilmedi"

Bir OHAL KHK'sıyla kurulan komisyonun, iki yıl süreyle görev yapmak üzere tasarlanmış olmasına karşın, hâlâ başvuruların 16 bin 50'si hakkında karar vermediğini belirten Özel, 126 bin 300 başvuru olduğu dikkate alındığında, dosyaların yüzde 13'ünün karara bağlanmadığını ifade etti.

"Mevcut iş yüküyle komisyonun tüm dosyaları görüşmesi 2 yıl daha sürecek"

Özel, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu dosyaların önemli bir bölümünün barış bildirisine imza atan akademisyenler ya da Eğitim-Sen üyesi öğretmenler gibi haklarında soruşturma dahi açılmamış ya da açılmış olsa bile yargı önünde aklanmış kişiler olduğu bilinmektedir. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun son 3 ayda yalnızca 2 bin dosyayı karara bağladığı hesaplandığında, mevcut iş yüküyle komisyonun tüm dosyaları görüşmesi 2 yıl daha sürecektir. 4 yıla varan bir mağduriyet olduğu dikkate alındığında, komisyonun görev süresinin uzatılması değil, bir an önce mevcut dosyalar hakkında karar verilmesi gerektiği açıktır."

"Hak ihlallerini çözüme kavuşturacağına, hak ihlali yaratan bir kuruma dönüştü"

Özel, OHAL KHK'larıyla yaşanan hak ihlallerini çözüme kavuşturmak amacıyla kurulduğu belirtilen komisyonun, süreç içinde hak ihlali yaratan bir kuruma dönüştüğünü ileri sürerek şunları kaydetti:

"Komisyonun başvuruları sonuçlandırma noktasındaki düşen temposu ve yarattığı mağduriyetler dikkate alınarak komisyonun iş ve işlemlerinin parlamento tarafından denetlenmeye açılması ve parlamentonun bu sürece müdahil olması gerekmektedir."