Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 09-02-2021 23:18   Güncelleme : 13-02-2021 00:49

Orhan Pamuk'tan Oya Baydar'a 147 yazardan Boğaziçi'ne destek

Boğaziçi Üniversitesi protestolarına destek veren 147 yazar, yaptıkları basın açıklamasında, üniversitedeki direnişin yanında olduklarını belirterek, "Demokratik haklarını kullanan öğrencilere polisin yönelttiği 'aşağı bak' komutu, millet iradesini dilinden düşürmeyen iktidarın ülkeyi nasıl yönetmek istediği ve yurttaşlıktan ne anladığını açıkça ortaya koymaktadır" dediler.

Orhan Pamuk'tan Oya Baydar'a 147 yazardan Boğaziçi'ne destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına karşı ocak ayı başından bu yana yürütülen protestolara, 147 yazar 'Aşağı Bakmayacağız' başlıklı bir basın açıklamasıyla destek verdi.

"Uğradıkları hukuksuzluğu ve baskıları üzüntüyle ve tepki duyarak izliyoruz"

Yazarların basın açıklamasında, "Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan kayyım rektöre karşı anayasa güvencesindeki demokratik itiraz haklarını kullanan öğrenciler, öğretim üyeleri ve üniversite çalışanlarının uğradıkları hukuksuzluğu ve baskıları üzüntüyle ve tepki duyarak izliyoruz. Demokratik haklarını kullanan öğrencilere polisin yönelttiği 'aşağı bak' komutu, millet iradesini dilinden düşürmeyen iktidarın ülkeyi nasıl yönetmek istediği ve yurttaşlıktan ne anladığını açıkça ortaya koymaktadır" ifadeleri yer aldı.

"Edebiyatçılar olarak bu şenliğe coşkuyla katılıyoruz"

"En üst kamu otoritelerince kullanılan nefret söyleminin, öğrencilerin terörist diye yaftalanmasının, hukuksuz gözaltıların ve polis şiddetinin Türkiye'nin anayasal bir hukuk devleti olmaktan çoktandır uzaklaştığının yeni bir kanıtı olduğunu" ifade eden yazarlar, "Bizler günlerdir direnenlerin ölü kelimelerin yükünü aldığını, dili canlandırdığını, tahakkümün pasını silip attığını, ülkenin önünde bin bir olasılıkla dolu yollar açtığını görüyoruz. Edebiyatçılar olarak bu şenliğe coşkuyla katılıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki direnişin yanındayız. Zulme ve baskıya boyun eğmeyeceğiz. Aşağı bakmayacağız" dedi.

Basın açıklamasına imza atan yazarlar

Destek açıklamasına imza atan yazarlar arasında Orhan Pamuk, Elif Şafak, Zülfü Livaneli, Ece Temelkuran, Ataol Behramoğlu, Ahmet Ümit, Ayhan Geçgin, Can Dündar, İhsan Oktay Anar, Aslı Erdoğan, Murathan Mungan ve Oya Baydar gibi tanınmış yazarlar yer alıyor.