Gündem
Giriş Tarihi : 21-10-2020 03:37   Güncelleme : 24-10-2020 00:51

Olası İstanbul depreminde en riskli bölgeler neresi?

Olası İstanbul depremine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'daki en riskli bölgeleri açıkladı.

Olası İstanbul depreminde en riskli bölgeler neresi?

Candaş Tolga Işık'ın sunduğu 'Az Önce Konuştum' programında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depremine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"HALİÇ'TEN SİLİVRİ'YE GİDEN SAHİL VE SAHİLDEN İLK 10 KM'LİK KUŞAK"

Prof. Dr. Görür'ün açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

Bir sefer jeolojik ve zemin olarak en tehlikeli olan yerler Avrupa yakası ve Avrupa yakasında Haliç'ten başlayıp Silivri'ye kadar giden sahil ve sahilden ilk 10 km'lik kuşak en riskli yerler. Neden en riskli yerler? Buradaki jeolojik özelliklerden dolayı. Bizim özellikle tersiyer dediğimiz kayalar, yani iyi çimentolanamamış, yumuşak, kirli, kumlu, içerisinde su seviyesinin olduğu kaya zemin değil. Sert kayalar değil. Şiddetli bir sarsıntıda heyelan yapma özelliği gösteren, halkın diliyle çürük zeminlerdir. Bu çürük zeminler depremi katbekat artırıyorlar. Depremin etkisine x desek, buralarda 5x, 10x olabilir. Bu zemin etkiyi büyütüyor.

"1 MİLYON 800 TONU AŞKIN PATLAYICININ AYNI ANDA ÇIKAN ENERJİSİNE DENK"

Depremde bir fay kırılınca enerjisinin bir kısmını boşaltır. Enerjisini başka bir bölgeye gönderir. Biz burada 'dikkatli olun' diyoruz.

Özellikle halk ölçeğinde değil, yerel yönetimler risk altına girmiş bu alanda hazırlık çalışması yapacaklarsa bir an önce yapsınlar. Zarar azaltıcı önlemler alınsın diye söylüyoruz.

'İstanbul büyük deprem bekliyor' dedik. 99'dan sonra Marmara'nın altındaki kabuğa enerji yükledi. Bu kabuk bu enerjiyi kaldıramaz.

21 senedir 44 santimlik bir ciddi sorun var. 7 büyüklüğünde bir deprem beklesek buna karşılık gelen bir enerji 1 milyon 800 tonu aşkın patlayıcının aynı anda çıkan enerjisine denk.

"İSTANBUL'DA 7'NİN ÜZERİNDE DEPREM OLASILIĞI YÜZDE 64"

2000’de bir yayın var, bütün tarihi depremler incelenmiş. Ve saygın bir yayın kuruluşu. Bu çalışmalar sonucu 99’dan sonra İstanbul’da 7’nin üzerinde depremin olma olasılığı yüzde 64’tür.

Anadolu yakasından İstanbul yakasına kadar sahil kısımlarında zemin çalışmaları, tehlike ve deprem haritaları üretildi. Nerelerde can ve mal kaybı, yangın gibi riskler ölçüldü. Bunlar olmasaydı biz bugün İstanbul’un hasarını çok doğru dillendiremezdik.

"DEVLET BİZE TEK KURUŞ YARDIM ETMEDİ"

Devlet ve belediyelerde bağımsız olarak İstanbul Teknik Üniversitesi olarak çalışmalar yaptık. Marmara denizi hiç bilinmeyen bir deniz iken biz çeşitli ülkelerin uzmanları ve NATO’nun desteği ile İstanbul depreminin tehlikelerini araştırdık.

Devlet bize tek kuruş yardım etmedi. Deprem hakkında ne biliniyorsa bizim yaptığımız araştırmalar sayesinde ortaya çıktı.