Gündem
Giriş Tarihi : 04-10-2021 23:54   Güncelleme : 09-10-2021 02:33

Okullarda öğrencilere yönelik PCR testi taraması başladı

MEB, okullarda yüz yüze eğitimin sekteye uğramaması için bazı okullarda PCR testi taramasının yapılacağını açıkladı. Peki, okullar neye göre belirlendi ve testler nasıl yapılacak? İşte ayrıntılar...

Okullarda öğrencilere yönelik PCR testi taraması başladı

Okullarda PCR testi uygulamasının başladığını duyuran Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 10 pilot il belirlendiğini bildirdi.

NTV'nin ulaştığı listeye göre, pilot illerin arasında Balıkesir, Bingöl, Edirne, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Mersin, Ordu ve Zonguldak var. Listede 3 büyükşehirden ise yalnızca İzmir var.

Bu kapsamda, Ankara ve İstanbul'daki okullarda tarama yapılmayacak.

Sağlık Bakanlığı okulları nasıl belirledi?

PCR testi yapılacak okullar, Sağlık Bakanlığı tarafından vaka ve nüfus yoğunluğuna göre seçildi.

Belirlenen okullara sağlık ekiplerinin gönderilmesinin ardından öğrenci velisinden imzalı bir onay istenecek ve ancak onay halinde öğrencilerden PCR testi alınabilecek.

Bakan Koca, "Sadece boğazdan örnek alınacak" demişti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz haftalarda Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, okullarda öğrencilere yapılacak PCR testine ilişkin şunları söylemişti:

Öğrencilerimize tarama amaçlı yapılacak testlerde velilerimizin izni olmadan hiçbir işlem tesis edilmeyecektir. Velilerimiz onay formunda öğrenciden test için numune alınmasına izin vermeleri halinde sadece boğazdan örnek alınarak tarama işlemi yapılacaktır.