Eğitim
Giriş Tarihi : 27-12-2021 02:47   Güncelleme : 31-12-2021 03:56

Öğrenciler dikkat: Liselere geçiş sınavı tarihi belli oldu

LGS kapsamında 8. sınıf öğrencilerine yönelik merkezi sınav tarihini açıklayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki eğitimle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Öğrenciler dikkat: Liselere geçiş sınavı tarihi belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kanal 7 Televizyonu'ndaki 'Başkent Kulisi' programında eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 8. sınıf öğrencilerine yönelik merkezi sınavın 5 Haziran 2022'de düzenleneceğini duyuran Özer'in, mesleki eğitime ilişkin açıklamaları şöyle:

Mesleki eğitim

Meslek eğitimi, ülkelerin kalkınmalarında en önemli araç. Eğer siz mesleki eğitimi dizayn etmezseniz, mezunların iş hayatına girdiklerinde eksikleri ortaya çıkar. Bizim Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olarak en önem verdiğimiz tür, mesleki eğitim. Özellikle burada yaptığımız en önemli kırılma noktası, işverenlerin bu eğitimlerin her noktasında olması. Tüm sektör temsilcilerinin hepsini eğitimin her noktasına dahil ettik, sürekli bir yenilenme içerisindeyiz. Mesleki eğitimin kalitesini işverenlerle birlikte planlıyoruz, işverenler başarılı öğrencilere burs takviyesinde bulunuyorlar ve mezun olduklarında istihdam sağlıyorlar.

Katsayı problemi

Katsayı sorunu da mesleki eğitimlerde büyük sorun yarattı. Şimdi gelinen noktada görüyoruz ki öğrenciler mesleki eğitime yönelmeye başladılar. Ankara Fen lisesiyle aynı puanda ASELSAN mesleki lise öğrencisi aldı. Mesleki eğitimde bir dönüşüm başladı. 99 kat sayısındaki uygulama 10 yılın üzerinde uygulandı. Ve bu travma yavaş yavaş toparlanıyor.

Teknik Anadolu Liseleri

Mesleki teknik anadolu lisesinde 4 yıllık eğitim var. Mesleki eğitim merkezi ise haftada bir gün okulda, diğer tüm günlerde işletmelerde eğitim aldıkları bir merkez. Çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitiminin tam karşılığı. Teknik anadolu liselerinde eğitim aldıkları alanda istihdam oranı yüzde 10''arın altında.

Türkiye'deki en büyük problemlerden biri şu: Mezunlardan mesleğini yapanlar ile yapmayanlar aynı ücreti alıyor. O zaman ne yapıyorsunuz, başka alanlarda istihdam arıyorsunuz. Eğitim aldığı alanda iş yapanların daha yüksek maaş alması lazım. Bizim 1.3 milyon öğrencimiz mesleki teknik anadolu liselerinde eğitim alıyor. Mesleki eğitim merkezlerine ağırlık vermemiz lazım.

Organize Sanayi Bölgeleri (OSB), mesleki eğitim için çok kritik bölgeler. Sayın Cumhurbaşkanımız OSB'lerde mesleki eğitim merkezi kuracağımızın müjdesini vermişti, 164 mesleki eğitim merkezi daha kurduk. OSB'lerdeki tüm şirketler, oradaki merkezlerden aradığı elemanı bulabilecek; sanayicimizin "Aradığım elemanı bulamıyoruz" gibi bir mazereti yok. Meslek okulları geri döndü.

Artık MEB dinamik bir şekilde süreci izliyor. Oturuyorum, sektör gelsin bana gibi bir durumumuz yok, herkes ile temas halindeyiz. Normalde bir talep olur, sonra bürokrasiye takılır. Şu an tam tersi, bugün karar veriliyor, yarın yapılıyor.

Staj ücreti

Mesleki eğitim merkezlerinin 3 avantajı var: Ortaokul mezunu olmanız yeter, yaş sınırı yok. 4 yıllık eğitimde her ay asgari ücretin 3'te biri kadar maaş alıyorlar. Yeni düzenlemeyle bu maaş yükü tamamen kaldırıldı, tamamını devlet karşılıyor. Artık mesleki eğitim merkezleri işveren için cazip olmuştur. Kalfalar artık asgari ücretin yarısı kadar maaş alacak, bunun da tamamını devlet karşılayacak. Yeni durumda artık 2022 yılı itibariyle mesleki eğitim merkezlerine devam edenler 1400 lira para alacaklar. Müthiş bir cazibe var.

Otellerde Mesleki Eğitim Merkezleri ve yabancı dil eğitimi

İlk defa otellerin içerisine Mesleki Eğitim Merkezleri kuracağız ve ilk defa yabancı dil eğitimi olacak.

Tüm okullarımızda fikri mülkiyet ile seferberlik başlattık. Mesleki eğitimde 50 tane AR-GE Merkezi kurduk. Bizim hedefimiz 2021 yılında 223 ürünün patentini almaktı. Yüzde yüz oranında hedefi aştık. Şimdi bu kültürü genişletmek istiyoruz.