Dünya
Giriş Tarihi : 12-02-2021 18:43   Güncelleme : 15-02-2021 01:08

Nijerya'da korsanların kaçırdığı Türk gemiciler serbest

23 Ocak'ta, Nijerya açıklarında korsanlar tarafından kaçırılan 15 Türk gemici serbest bırakıldı.

Nijerya'da korsanların kaçırdığı Türk gemiciler serbest

23 Ocak'ta Gine Körfezi'nde MV MOZART isimli gemiden kaçırılan 15 mürettebatın tamamı bugün itibarıyla serbest bırakıldı.

"Sağlık durumları iyi"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Vatandaşlarımızı THY'yle Abuja'dan Türkiye'ye getireceğiz. Sağlık durumları iyi" açıklamasını yaptı.

Borealis Maritime ve Boden Denizcilik'ten yapılan açıklamada, mürettebatın tamamının güvende olduğu, aileleriyle temas halinde oldukları ve en kısa sürede Türkiye'ye dönecekleri bildirildi.

Açıklamada, serbest bırakılan personelin aileleriyle güvenli bir şekilde bir araya gelmesinin ardından yeni bir açıklama yapılacağı kaydedildi. 

Deniz korsanları tarafından kaçırılmışlardı

23 Ocak günü Nijerya'nın Lagos kentinden Güney Afrika'nın Cape Town kentine ilerleyen Liberya bayraklı Mozart isimli gemi Lagos kentinin yaklaşık 180 mil açığında deniz korsanlarının saldırısına uğramıştı.

Azerbaycan uyruklu 1 kişi öldürülmüştü

Lagos'tan Güney Afrika'nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 kişilik mürettebattan 15'i kaçırılmış, Azerbaycan uyruklu 1 kişi öldürülmüştü.

3 Türk uçakla Türkiye'ye getirilmişti

Gemi, 3 personelle Gabon'un Port-Gentil Limanı'na hareket etmiş, 3 personel ise 30 Ocak tarihinde uçakla Türkiye'ye getirilmişti.