Dünya
Giriş Tarihi : 03-08-2020 20:37   Güncelleme : 06-08-2020 01:10

Netanyahu'nun Batı Şeria ısrarı: İlhak planı gündemden kalkmadı

İsrail Başbakanı Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak etme planının gündemden kalkmadığını ve ABD'den yeşil ışık beklediklerini açıkladı.

Netanyahu'nun Batı Şeria ısrarı: İlhak planı gündemden kalkmadı

Haaretz gazetesine göre, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, partisi Likud’un toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetinin Batı Şeria'nın bazı kısımlarını ilhak planına ilişkin, "İlhak planı gündemden kalkmadı ve planın uygulanabilirliği hâlâ mümkün" dedi.

Netanyahu, planın Washington'da olduğunu belirterek, ABD'den ilhak planını uygulamak için yeşil ışık beklediğine işaret etti.

İSRAİL DIŞİŞLERİ "KİMSE İLHAKTAN SÖZ ETMİYOR" DEMİŞTİ

İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi, 29 Temmuz'da yaptığı açıklamada, "Amerikalılar dahil artık kimse ilhaktan söz etmiyor" ifadelerini kullanmıştı. Buna karşın İsrailli bir bakan ise, aynı gün yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla meşgul olduğu için Tel Aviv'in ilhak planına odaklanamadığını söylemişti.

Israel HaYom gazetesinin haberine göre, adının açıklanmasını istemeyen Likud Partisi üyesi sözkonusu bakan, ilhak planının hâlâ gündemde olduğunu ve uygulanacağını belirtmişti.

PLANLA İLGİLİ SÜREÇ NASIL GELİŞMİŞTİ?

ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da açıkladığı sözde Orta Doğu Barış Planı'nda, Batı Şeria'daki yasadışı Yahudi yerleşim yerlerinin İsrail'in toprağı olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hâkimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından sözkonusu bölgelerin ilhakı için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

İsrail'de Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen Bölgesel İşbirliği Bakanı Ofir Akunis, 1 Temmuz'da İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan bazı bölgeleri temmuz ayı başından itibaren ilhak etme planının ertelendiğini belirtmişti.

Plana son halinin verilmesi için İsrailli ve ABD'li yetkililerin görüşmelere devam ettiğini kaydeden Akunis, planın temmuz sonunda hayata geçirilmesini beklediğini söylemişti.