Gündem
Giriş Tarihi : 15-04-2020 21:38   Güncelleme : 17-04-2020 23:03

Nehirde yüzen tabutlar yürekleri ağızlara getirdi

Bayburt'ta kentin merkezinden geçen Çoruh Nehri'nde yüzen tabutlar halk arasında paniğe neden oldu.

Nehirde yüzen tabutlar yürekleri ağızlara getirdi

Bayburt kent merkezinden geçen Çoruh Nehri’nde yüzen tabutlar halk arasında paniğe neden oldu.

Kaleardı Mahallesi'nde ikamet eden Nevzat Karaoğlu, nehirde peş peşe yüzen tabutları görünce polis ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen emniyet, zabıta ve itfaiye ekipleri kısa süre sonra tabutları nehirden çıkardı. Ekipler tarafından yapılan incelemenin ardından tabutların boş olduğu tespit edildi.

YURTDIŞINDAN GETİRİLEN CENAZELERİN TABUTLARI ÇIKTI

Kaleardı Mahallesi Muhtarı Arif Kalekahyası yaptığı açıklamada, tabutların yurtdışından geldiğini ve bir mahalle sakinine imha etmesi için verildiğini belirterek şunları söyledi:

"Mahallemize ait olan ve yurtdışında vefat eden vatandaşların getirildiği tabutlar mahalle mezarlığımızın girişinde uzun süredir bekliyordu. Mahalle sakinlerimiz bunların kaldırmasını istediler. Ben de mahalleden bir arkadaşımıza tabutları kırıp bir şekilde değerlendirmesi için tabutları almasını söyledim. Sanırım arkadaşımızın işine gelmedi ve cahilce bir karar vererek ve nereye gideceğini hesap etmeden Çoruh Nehri'ne atmış. Bu tabutlarla gelen cenazelerin günümüzdeki virüs hastalığından ölen insanlar olmadığını da belirtmek isterim. İkisi uzun süre önce gelmiş, birisi ise yakın zamanda kalp krizinden ölen bir vatandaşımıza ait tabutlardır. Yaşanan bu yanlış ve istenmeyen olaydan dolayı vatandaşlarımızdan özür diliyorum."

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA: "TEMİZLİK ÇALIŞMALARI NEDENİYLE KALDIRILMAK İSTENMİŞTİR"

Olayla ilgili Bayburt Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bazı sosyal medya platformlarında paylaşılan 'Çoruh Nehri üzerindeki tabut' görüntülerine ilişkin açıklama yapılmasının zaruri görüldüğü belirtildi.

Olumsuz bir durum olmadığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

İlimiz Halfikale Mahallesi Süleymaniye Caddesi üzerinde bulunan Süleymaniye Cami ile karşı kısımda yer alan mahalle mezarlığında, mahalle muhtarımız ile din görevlilerimiz nezaretinde yürütülen temizlik çalışmaları esnasında, daha önce yurtdışında ikamet ederken normal ölüm nedeniyle cenazesi ilimize gönderilen hemşehrilerimiz için kullanılan tabutlar, bahse konu temizlik çalışmaları nedeniyle kaldırılmak istenmiş, gelen talebe istinaden parçalara ayrılıp günlük işlerde kullanılmak maksadıyla mahalle sakinine teslim edilmiştir.

Açıklamanın devamında, bahse konu kişinin, tabutları suya bırakması üzerine olayı fark eden mahalle muhtarı ile din görevlileri tarafından durumun ivedilikle ilgili makamlara bildirilip yardım talep edildiği işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

Kolluk birimlerimizin bölgeye intikali neticesinde yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilecek ve aynı zamanda vatandaşları korku ve paniğe sürükleyecek görüntülerin önüne geçilmesi amacıyla gerekli tedbirler alınıp sudan çıkarılması noktasında çalışma gerçekleştirilmiştir. Mevsim şartları nedeniyle debisi artan akarsu ve soğuk hava doğrudan suya girerek müdahale gerçekleştirilmesine imkân tanımamış, bahse konu eşyanın su akıntısının durgun kısmına denk gelmesi beklenerek sudan çıkarılması sağlanmıştır.

OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yapılan incelemeler neticesinde sözkonusu eşyanın uzun süredir mahalle mezarlığı bölgesinde bulunduğu, üzerindeki beyaz renkteki kalıntıların da bekleme nedeniyle biriken toz birikintileri olduğunun tespit edildiği belirtilen açıklamada, "Olayla ilgili idari soruşturma başlatılmış olup, vatandaşlarımızın korku ve paniğe kapılmalarını gerektirecek olumsuz bir durum olmadığı kamuoyunun bilgisine sunulur" denildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum