Bilim ve Teknoloji
Giriş Tarihi : 19-02-2021 00:49   Güncelleme : 22-02-2021 00:20

NASA'nın keşif aracı Perseverance, alkışlar eşliğinde Mars'a indi

NASA tarafından Mars'ta yaşamın izlerini aramak üzere gönderilen Perseverance, 7 aylık bir uzay yolculuğunun ardından Mars yüzeyine indi.

NASA'nın keşif aracı Perseverance, alkışlar eşliğinde Mars'a indi

NASA'nın, Mars'ı incelemesi için fırlattığı gezginci keşif aracı Perseverance, 7 aylık bir yolculuğun ardından Kızıl Gezegen'e ulaştı.

Daha önce NASA’nın başlattığı isim kampanyası ile adını duyuran Perseverance, yanında ismini yazdıran milyonlara ait bu bilgilerle yol alıyor.

Uzun yıllar araştırma yapacak

Perseverance'ın da sözkonusu bölgeye iniş yaptıktan sonra, bu bölgede olası mikrobiyal yaşamın izleri üzerinde uzun yıllar araştırma yapması planlanıyor.

Uzay aracının göndereceği verileri değerlendirecek olan kurumlar arasında, Alman Uzay ve Havacılık Dairesi (DLR) de yer alıyor.

Alkışlar eşliğinde Mars yüzeyine indi

NASA yetkilisi Swati Mohan, yaptığı açıklamada, "Perseverance uzay aracı şu anda kalp atışı sesleri gönderiyor; bu da aracın normal bir biçimde çalıştığını gösteriyor" dedi.

Perseverance'ın başarıyla Mars yüzeyine indiği anlar, alkışlarla kutlandı.

"Jezero Krateri'ne hoş geldiniz"

NASA, Perseverance'ın Mars yüzeyinden çektiği ilk görüntüyü paylaşarak, "Mars kaşifinden çok güçlü sinyal alıyoruz" ifadelerini kullandı.

​Perseverance uzay aracının Mars yüzeyinden çektiği ikinci fotoğraf da paylaşılarak, "Ve ardımdakilere bir bakış daha. Jezero Krateri'ne hoş geldiniz" denildi.