Dünya
Giriş Tarihi : 27-03-2021 00:48   Güncelleme : 01-04-2021 01:32

Myanmar'da darbe karşıtı gösteriler: Ölü sayısı 328'e yükseldi

Myanmar'da askeri darbenin ardından düzenlenen protestolarda, güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 328'e çıktı.

Myanmar'da darbe karşıtı gösteriler: Ölü sayısı 328'e yükseldi

Myanmar'da askeri darbeye ve seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasına karşı düzenlenen protestolar devam ediyor.

Myanmar Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşu'nun protestolara ilişkin hazırladığı raporda, 8 protestocunun daha hayatını kaybettiği bildirildi.

Raporda, toplam ölü sayısının 328'e yükseldiği belirtilerek, hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunun 18-24 yaş grubundaki gençlerden oluştuğu kaydedildi.

Ordu 1 Şubat'ta darbe yapmıştı

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

1 yıllık OHAL ilan edildi

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmarlılar 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamış, güvenlik güçlerinin silahlı müdahaleleri sonucu en az 320 gösterici yaşamını yitirmişti.

Hükümet üyeleri askeri mahkemede yargılanıyor

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken, gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.