Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-12-2021 04:23   Güncelleme : 24-12-2021 03:28

MÜSİAD: Düşük faiz odaklı politikanın destekçisiyiz

MÜSİAD, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Türkiye Ekonomi Modeli'ne destek verdiğini duyurdu.

MÜSİAD: Düşük faiz odaklı politikanın destekçisiyiz

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), sosyal medyada yaptığı açıklama ile Türkiye Ekonomi Modeli'ne destek verdiğini bildirdi.

"Türkiye ekonomisi; yalnızca döviz kuruna indirgenerek değerlendirilemez"

MÜSİAD, Twitter hesabında yaptığı açıklamayı şu notla paylaştı:

Gündemdeki son ekonomik gelişmelere ilişkin açıklamamız:

Türkiye ekonomisi; yalnızca döviz kuruna indirgenerek değerlendirilemez. Son 20 yıldır serbest piyasa koşullarından ödün vermeden yıllık % 5.3 büyümeyi başaran ekonomimizin, bu süreci de atlatacağına olan inancımız tamdır.

"Sun'i bir güvensizlik ortamı oluşturulmaya çalışılmaktadır"

"Bilindiği üzere, modern ekonomiler en az maddi sermaye kadar sosyal sermayeye de ihtiyaç duymaktadır" denilen MÜSİAD'ın açıklamasında, "Sosyal sermayenin başlıca kaynağı ise güven faktörüdür. Üzülerek görmekteyiz ki; son dönemde, makroekonomik temellere dayanmayan, sun'i bir güvensizlik ortamı oluşturulmaya çalışılmaktadır" değerlendirmesinde bulunuldu.

"Düşük faiz odaklı politikamızın destekçisi olduğumuzu yeniden ifade ediyoruz"

MÜSİAD olarak kendilerinin, reel ekonomik göstergelerle değil, algılarla yön verilen her türlü ekonomik iklimin karşısında oldukları belirtilen açıklamada, şunlar aktarıldı:

Zira yılın ilk 3 çeyreğinde yüzde 11.7 büyüyen, son 12 aylık ihracatı 220 milyar doları aşan, son 3 aydır cari fazla veren Türkiye ekonomisi; yalnızca döviz kuruna indirgenerek değerlendirilemez. Türkiye ekonomisi, gerek iç, gerekse dış kaynaklı bütün algı manipülasyonlarına karşı, geçmişte olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır.

Son 20 yıldır serbest piyasa koşullarından ödün vermeden yıllık ortalama yüzde 5.3 büyümeyi başaran ekonomimizin, bu süreci de atlatacağına olan inancımız tamdır.

Bu bağlamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde uygulamaya konulan, üretim, yatırım, ihracat ve istihdam odaklı kazanımlarımızı katbekat artıracağına inandığımız düşük faiz odaklı politikamızın destekçisi olduğumuzu yeniden ifade ediyoruz.